Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Останній європейський банк Коломойського. Латвійський PrivatBank — за крок від банкрутства. Які секрети він ховає?

[08:00 25 сентября 2022 года ] [ Forbes-Украина, 25 сентября 2022 ]

PrivatBank Latvia, важлива частина колишньої міжнародної банківської імперії Ігоря Коломойського, вже найближчим часом може збанкрутувати. Що відбувалося з латвійською установою, майже половиною акцій якої володіє державний “ПриватБанк” та які “скелети” справ українських олігархів можуть у ньому зберігатися?

Незважаючи на спільну назву та однаковий бренд український та латвійський “ПриватБанки” останні кілька років не мають майже нічого спільного.

46,5% у PrivatBank Latvia держава отримала як довісок під час націоналізації “Привату” у 2016-му. З того часу український банк прагнув позбавитися цього активу та навіть мав предметні розмови з кількома потенційними покупцями.

Але зараз установа, яка ніколи не займала лідируючі позиції у Латвії (15 місце за розміром з 16 латвійських банків), втратила майже усі активи, здатні генерувати прибутки, та прямує до банкрутства. Наприкінці серпня PrivatBank передав рахунки та зобовʼязання 5800 клієнтів іншому латвійському Industra Bank.

Ще у 2019-му “ПриватБанк” після ряду невдалих спроб продажу PrivatBank запропонував іншим акціонерам ініціювати його банкрутство. Решту банку, згідно тверджень двох співрозмовників Forbes, близьких до установи, контролюють  та , які офіційно мають 8,4 та 9% у латвійському банку відповідно.

Саме Коломойський та Боголюбов до останнього намагалися зберегти PrivatBank Latvia на плаву. Чому він міг бути для них таким цінним?

Чим жив латвійський “ПриватБанк” після націоналізації власника

У 2007 році керівництво “ПриватБанку” вирішило перейменувати нещодавно придбаний Paritate Banka у PrivatBank. Латвія була пʼятою точкою міжнародної експансії “Привату” часів Коломойського-Боголюбова: у середині нульових у банку також були “дочки” або філії у Італії, Росії, Грузії та на Кіпрі.

На момент націоналізації “Привату” шість років тому, український банк мав контрольний пакет акцій латвійської установи, але згодом його доля зменишилася до близько 48%. Серед акціонерів банку наразі — не тільки персонально Коломойський та Боголюбов, а й їхні давні партнери американці Мордехай Корф та Уріел Лейбер. Обидва відомі, зокрема, за матеріалами Мінюсту США, який описував схеми за якими ексвласники “ПриватБанку” виводили з нього кошти та купували за них активи у Штатах.

 

“Інші акціонери — група приватних осіб, три кіпрські компанії і компанія з Белізу, які, як правило, діють скоординовано і з якими і працює менеджмент латвійського PrivatBank”, — стверджує співрозмовник близький до керівництва держбанку. Виняток — 9,14% кіпрської Wadless Holdings Limited, яка належить власнику інвесткомпанії Concorde Capital .

У коментарі Forbes він зазначив, що нічого не знаю про стан справ у банку. Відстороненість компанії Мазепи від справ у PrivatBank підтверджує і співрозмовник дотичний до одного з ключових акціонерів латвійської установи.

Тож останні шість років “дочка” “Привату” з Латвії провела під акомпанемент корпоративного конфлікту між власниками. у 2020-му топменеджерка українського банку Ганна Самаріна заявила у розмові з “Інтерфакс-Україна”, що “Приват” фактично не бере участі в управлінні PrivatBank.

 

Ігор Коломойський офіційно володіє тільки 8,4% акцій латвійського PrivatBank /Фото УНІАН

 

 

 

Ігор Коломойський офіційно володіє тільки 8,4% акцій латвійського PrivatBank Фото УНІАН

Цьому передували важкі перемовини з Коломойським та Боголюбовим стосовно продажу банку. “Через конфлікт між акціонерами центробанк Латвії обмежив коррахунок PrivatBank на €39 млн критичними видатками, побоючись виведення коштів, — розповідає на правах анонімності співрозмовник, близько знайомий з ситуацією всередині латвійського банку. — Ідеальним варіантом для них був продаж 100% PrivatBank новому інвестору. Бачити власником Коломойського чи український уряд вони точно не хотіли”.

 

Industra Bank, який зрештою став реципієнтом активів PrivatBank отримає кредитний портфель на €23 млн та зобовʼязання на €57 млн. установа станом на кінець березня була 13-м з 16 латвійських банків за активами. Голова наглядової ради та ймовірний власник Industra Bank — латвійський аграрний бізнесмен Юрійс Адамович.

 

Покупці у смаку Коломойського

У 2017-му “ПриватБанк” найняв компанію FinPoint Investment Advisors для пошуку покупців на свою долю у латвійському активі. Самаріна розповідала про кілька пропозицій. Одна з них — від Norvik Banka, який пропонував за частку у майже 48% €11 млн розповідає на правах анонімності співрозмовник, близький до перемовин.

 

Що могло зацікавити? Серед активів, окрім суттєвих коштів на коррахунках, на балансі PrivatBank було близько 50 обʼєктів нерухомості, в основному у Латвії та літак, який орендувала авіакомпанія Коломойського “МАУ” вартістю близько €10 млн. Також банк мав портфель іпотечних кредитів, додає співрозмовник, що вивчав баланс установи.

 

Останній європейський банк Коломойського. Латвійський PrivatBank — за крок від банкрутства. Які секрети він ховає? /Фото 1

 

 

 

Свого часу Norvik Banka претендував на український “Сбербанк”

За даними латвійської Асоціації фінансової галузі, наприкінці червня 2020 року у PrivatBank було 24,9 тис клієнтів (2,4 тис — юрособи). Банк видав 19,5 тис платіжних карток і мав 10 банкоматів. Але у 2018-му він втратив можливість користуватися процесінгом українського “Привату”, що унеможливило для нього продовження карткового бізнесу, каже один зі співрозмовників, близько знайомий з операційною активністю PrivatBank.

“Коломойський не погодив угоду з Norvik натомість через певний час привів свого покупця — чеську Artesa Capital”, — розповідає співрозмовник, що співпрацював тоді з латвійським банком.

Artesa Capital — великий за мірками Чехії кредитний союз, але його власник, мільйонер Франтишек Савов фігурував у розслідуваннях місцевих правоохоронних органів щодо махінацій з ПДВ на $100 млн. Від живе за межами Чехії та досі судиться з владою країни стосовно обвинувачень. Центробанк Латвії не погодив його кандидатуру, як можливого покупця PrivatBank.

Чому Коломойському та Боголюбову важливий PrivatBank

Вже на початку 2021-го у латвійського “Привату” почалися проблеми. Станом на березнь 2022-го він мав найгірший показник достатності капіталу серед усіх банків країни, ледь вписуючись у нормативи місцевого центробанку. У першому півріччі 2022 року збитки PrivatBank становили €2 млн, на 31 грудня 2021-го — €3,5 млн.

Упродовж попередніх кількох років з банку пішла значна кількість іноземних корпоративних клієнтів. Причина — ЦБ Латвії обмежив долю такого бізнесу для усіх місцевих банків 10% від загальної суми активів у рамках боротьби з відмиванням коштів через місцеву банківську систему.

Коломойський та Боголюбов щонайменше тричі зустрічалися з топпосадовцями місцевого регулятора, щоб запобігти банкрутству банку, але так і не змогли домовитися про докапіталізацію, каже один зі співрозмовників, якому достеменно відомо про ці контакти.

 

Останній європейський банк Коломойського. Латвійський PrivatBank — за крок від банкрутства. Які секрети він ховає? /Фото 2

 

 

 

Коломойський та Боголюбов намагалися домовитися з ЦБ Латвії щодо майбутнього PrivatBank

“Чому вони так трималися за цей актив? Є тільки гіпотези. Одна з них — PrivatBank може зберігати значні архіви інформації про операції з українською дочкою”, — каже один зі співпрозмовників. — Не виключено, що Коломойський не хоче, щоб вони потрапили до держструктур, зокрема у США”.

У 2016-му італійський центробанк закрив місцеве відділення латвійського PrivatBank. Регулятор виявив порушення “антивідмивного” законодавства.

Сам PrivatBank також фігурував у скандалах навколо можливого виведення коштів з “ПриватБанку” напередодні націоналізації. Зокрема, заступниця голови НБУ Катерина Рожкова розповідала українській пресі про так звані “операції у ніч з пʼятниці на понеділок” у грудні 2016-го. Тоді з банку вийшло 16 млрд грн на рахунки компаній, повʼязаних за визначенням з НБУ з Коломойським та Боголюбовим, у “Приваті” у Латвії та на Кіпрі.

Що буде з PrivatBank далі? Установа поки не втратила місцевої ліцензії, йдеться у письмовому коментарі від підрозділу комунікацій латвійсього центробанку. Після угоди з Industra Bank з Privat пішла, зокрема СЕО Юна Янсоне.

 

“Збитки так чи інакше точитимуть капітал банку”, — каже співрозмовник, що працював з PrivatBank під час активних спроб знайти на нього покупця. Ймовірний фінал у такому випадку — неминуче банкрутство, вважає він. 

Світлана ЗАРАЖЕВСЬКА, Сергій ШЕВЧУК 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.