Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Обережний позитив. Як змінилися настрої українських підприємців з початку повномасштабного вторгнення

[07:40 19 мая 2023 года ] [ Forbes-Украина, 18 травня 2023 ]

На початку травня Держстат і НБУ незалежно один від одного опублікували аналітику щодо ділової впевненості бізнесу та оцінки перспектив власної справи. Forbes публікує результати опитувань за останні три роки.

У квітні 2023 року Держстат і НБУ провели щомісячне опитування бізнесу щодо ділової впевненості. Методологія в обох установах схожа: розрахувати різницю між часткою позитивних та негативних відповідей. Forbes Ukraine проаналізував матеріали обох установ і визначив динаміку покращення настроїв серед підприємців у галузі будівництва, роздрібної торгівлі, послуг та промисловості.

За даними Держстату, у березні минулого року прагматично налаштованих промислових підприємців було на 26,3% більше, ніж оптимістів. Проте індикатор ділової впевненості впав не лише у галузі промисловості. У другому кварталі 2022-го перспективи власної справи також втратили підприємці у секторі будівництва, роздрібної торгівлі та послуг.

Як змінювався індикатор ділової впевненості в українських підприємців, дані Держстату

На початку повномасштабного вторгнення найгірше себе почували підприємці у секторі будівництва, серед них песимістів було на 69,7% більше. Незважаючи на позитивну динаміку, тренд на безнадію серед будівельників продовжується й до сьогодні. “Попит на нерухомість дуже низький, і перспективи там дійсно не зрозумілі”, — говорить керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій.

 

Після 15 місяців від початку повномасштабної війни настрої бізнесу змінилися. Частка песимістів у секторі промисловості переважає лише на 5,7%, у галузі послуг — на 6,2%. Роздрібна торгівля у кінці 2022 року досягла позитивних показників, оптимісти переважали на 6,6%, у квітні цього року — на 19%.

Як змінювався індикатор ділової впевненості в українських підприємців, дані НБУ

Покращення настроїв бізнесу президент повʼязує з досягненнями ЗСУ на війні. “Успіхи ЗСУ дають надію, що буде стабільність, і для нас це є головним чинником, — каже він. — У мене є тверда надія, що війна є катарсисом, і ми дуже швидко пройдемо цей шлях дорослішання”.

Покращення настроїв підтверджує виконавча директорка EBA Ганна Деревʼянко. “З ким би я не говорила, останні декілька тижнів вони (підприємці. — Forbes) всі налаштовані дуже позитивно, оптимістично”, — коментує Дерев’янко. Зараз переважна більшість вважає, що гірше не буде, додає Паращій.

 Костянтин ГНЕННИЙ, Валерія ФЕДОРЧУК

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.