Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Небезпеки короткотривалих ралі

[11:38 26 ноября 2010 года ] [ Економічна правда, 24 листопада 2010 ]

Європейська боргова криза не закінчилася у травні 2010 року і не завершиться у листопаді. Отже, українським інвесторам слід продовжувати стежити за розвитком ситуації, адже динаміка європейської валюти неминуче позначиться і на динаміці долара, і на інших класах ризикових активів.

Протягом тижня не бракувало подій, які могли вплинути на динаміку українського фондового ринку. Це і прийняття Податкового кодексу, і дискусії про майбутнього власника “Укртелекому”.

Тимчасом з поверненням ліквідності зросла і щоденна залежність динаміки українських акцій від подій на закордонних ринках. Звичайно, на зовнішніх фронтах дефіциту цікавих подій також не спостерігалося.

Незважаючи на привабливість теми посилення монетарної політики у Китаї та Гонконзі, а також ще більш цікавої і свіжої теми — ескалації конфлікту на Корейському півострові, все ж варто звернути увагу на динаміку подій у Європі.

Тема європейської боргової кризи, звичайно, не нова. Тим не менш, на початку тижня саме події на борговому ринку країн PIGS дали урок з курсу поведінкових фінансів.

Протягом вихідних учасники ринку стежили за спілкуванням офіційних осіб Ірландії, ЄС і МВФ. Коли ж уряд Ірландії все ж попросив у них фінансової допомоги і отримав згоду, ринки вирішили, що інцидент вичерпано, і апетит до ризику має повернутися.

Торгова сесія понеділка справді почалася на позитивній ноті, і преса не без задоволення повідомила, що “ринки акцій ростуть, оскільки порятунок банківського сектора Ірландії запобігатиме поширенню боргової кризи”.

Звичайно ж, ралі, викликане лише досягненням принципової домовленості про надання фінансової допомоги, не могло виявитися стійким. У підсумку, relief rally або ралі полегшення — зростання, викликане припиненням активної дії негативних чинників, не проіснувало навіть протягом однієї торгової сесії.

Згадка ж про поведінкові фінанси невипадкова.

По-перше, поведінку фінансових ринків добре демонстрував ефект короткозорості -myopia bias — схильність концентрувати увагу на тому, що відбувається прямо зараз на шкоду довгостроковому розвитку подій.

По-друге, хотілось би уникнути формування hindsight bias — ситуації, коли нові дані створюють ілюзію, що минула подія була передбачуваною. Насправді ніхто не хоче уявити ситуацію у тривіальному ключі: “А я ж казав”.

Аналітики намагалися постійно тримати руку на пульсі європейських подій, і саме тому особливості relief rally не стали для них сюрпризом. На графіку зліва — скріншот від 28 жовтня, праворуч — від 22 листопада.

У першому випадку, хотілося звернути увагу на зростання доходностей, а значить, і на розвиток нездорових тенденцій, у другому — нагадати, що “грецька сага” закінчилася тільки після рішучих дії ЄЦБ, але не після заяв єврочиновників.

Боротьба з hindsight bias: рука на пульсі подій

Отже, чи могло досягнення принципової попередньої домовленості про надання допомоги банківському і державному секторам Ірландії зупинити зниження європейських боргових зобов'язань — зростання прибутковості — і запобігти поширенню заворушень на інші країни — Португалію та Іспанію?

Могло, але з гранично низькою ймовірністю. Таку впевненість можна було сформувати, виходячи з двох компонентів.

По-перше, поточна фаза загострення боргової кризи зачепила зобов'язання Португалії та Іспанії до досягнення домовленості про надання допомоги Ірландії.

По-друге, простий погляд на свіжий історичний приклад — Грецію у квітні-травні 2010 року — підтверджує тезу, що “досягнення принципової домовленості” не є приводом для заспокоєння ринків.

На наступному графіку видно, що, незважаючи на зростання вартості зобов'язань Португалії, іспанські облігації перейшли в активну фазу зниження ще минулого тижня. Навіть одного погляду на динаміку зобов'язань достатньо, щоб зробити висновок про поширення ринкових хвилювань на всю групу країн PIGS.

Принаймні, вже минулого тижня ринок вимагав реальних кроків стосовно Португалії.

Вартість п'ятирічних боргових зобов'язань країн PIGS

Далі варто повернутися до подій березня 2010 року, коли ринки почали всерйоз турбуватися про ліквідність і платоспроможність грецького уряду.

На наступному графіку видно динаміку дворічних грецьких зобов'язань, а також дати появи оптимістичних заголовків: “Ринки ростуть на тлі вирішенні грецької проблеми”.

Групи заголовків Financial Times, мабуть, найкращого ділового видання, на графіку позначені номерами. Під графіком — самі заголовки. Отже, ринок щонайменше тричі радів надто рано. Зараз прибутковість цих зобов'язань перебуває на рівні 12%.

Прибутковість грецьких зобов'язань і передчасний оптимізм інвесторів

Павло ІЛЛЯШЕНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.