Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Економіка-2012: криза у єврозоні сягне апогею

[09:55 10 января 2012 года ] [ Українська служба Бі-Бі-Сі, 6 січня 2012 ]

Ще рік тому питання про вихід однієї або декількох країн зі складу єврозони викликало у економістів обурену реакцію і категоричне: “Це неможливо!” Тепер можливість розвитку подібного сценарію вже не здається такою малоймовірною.

Професор Нуріель Рубіні, який передбачив кризу 2008 року, обіцяє, що найпізніше в 2013-му, але скоріше за все вже в наступному році на Америку чекає повторення рецесії, а для Європи економічний спад є просто неминучим. “Жорстка посадка”, як вважає Рубіні та багато інших іноземних економістів, чекає і на Китай.

Стосовно китайської економіки це може означати зниження темпів зростання ВВП: з 9,5% на початку 2011-го року до 9,1% за підсумками третього кварталу, а потім і до 8%.

Економіку Китаю називають перегрітою. Експерти попереджають, що якщо лопне пузир, який утворився на ринку житла, то вся банківська система країни може розвалитися. Фінансова криза в Китаї завдасть сильного удару світовій економіці.

За оцінкою старшого економіста IHS Global Insight Нарімана Бехравеша, “жорстка посадка” для Китаю буде на рівні 8% росту ВВП.

“Останні три роки Китай, єврозона і Америка займалися тим, що в народі називається “штурхати консервну бляшанку на порожній дорозі “, — пише у своїй колонці для Financial Times Нуріель Рубіні. — “США до останнього моменту відкладали подолання проблеми боргу, в Європі до сьогодні не можуть визнати той факт, що деякі учасники єврозони не можуть існувати в її складі, а в Китаї за низького попиту всередині країни влада не дає дорожчати національній валюті, щоби підтримати експорт”.

“Жорстка посадка” для Китаю виявиться в необхідності стимулювати внутрішній попит, оскільки на зовнішніх ринках через економічний спад у Європі попит на дешеві китайські товари скорочується. Інфляція в країні — вище встановленої державою планки.

Доля євро

На думку Мартіна Фелдстайн, колишнього економічного радника президента Рональда Рейгана, дефіцит бюджету Іспанії або Італії можна скоротити, якщо збільшити обсяги експорту з цих країн за межі єврозони. Якби ці країни мали власну валюту, то девальвуючи її, вони б підвищили конкурентноздатність своїх товарів, скоротили б імпорт і збільшили експорт.

“Але політики, які придумали створити зону євро, не замислювалися над майбутніми дефіцитами чи іншими економічними проблемами”, — говорить Мартін Фелдстайн. — “Вони думали про те, що євро стане інструментом політичної інтеграції”.

Утім, подальша інтеграція неможлива через різний стан економік, переконаний Кен Рогофф, професор економіки в Гарварді.

Через проблеми у Європі євро за останні півроку втратив 10% вартості. Чим більше буде дешевшати євро, тим швидше буде поліпшуватися економіка таких країн, як Італія, Іспанія і Франція. Експорт і імпорт цих держав на 50% залежить від країн, що не входять до складу єврозони.

Зараз курс євро по відношенню до долара становить 1,31 (доларів за євро), але для радикальної зміни ситуації, на думку багатьох економістів, євро має подешевшати щонайменше на 20%.

Економісти IHS Global Insight прогнозують, що до весни євро коштуватиме 1,25 долара, проте за умови сильного економічного спаду в Європі, євро коштуватиме стільки ж, скільки й американський долар.

Щоб девальвувати валюту, ЄЦБ фактично “запускає друкарський верстат”. Досі глава Європейського ЦБ Маріо Драгі офіційно відмовлявся кредитувати уряди окремих країн.

Проте, наприклад, з січня по листопад 2011 року резерви ФРС США збільшилися на 400 мільярдів доларів, а резерви ЄЦБ — на 700 мільярдів.

Хто останній на вихід?

На думку Алєксєя Голубовіча, голови ради директорів компанії “Арбат Капітал”, розвалу єврозони не буде, але Греція, швидше за все, буде змушена піти, “тому що країна в принципі не може виконувати жодних фінансових зобов'язань. Такий вихід зміцнить курс євро до інших основних валют “.

“Єврозона не розвалиться, бо це не вигідно її головним засновникам і кредиторам. Лише Німеччина, у разі відмови всіх європейських країн від євро, втратить більше трильйона євро в облігаціях та інших зобов'язаннях ненімецьких суверенних позичальників і приблизно стільки ж — у вигляді кредитів, виданих ЄЦБ “, — пояснює пан Голубович.

За оцінкою економістів (точних даних немає), майже чверть валютних резервів Китаю (загальний розмір — 3,2 трильйони доларів) тримаються в євро, тому обвалу європейської валюти, який може відбутися через банкрутство Греції, Китай не допустить.

За оцінкою Міжнародного валютного фонду, ринки, що розвиваються, не можуть “витягнути” на собі порятунок євро. Їхня частка у світовому споживанні мала і надалі буде значно меншою, ніж до кризи.

“Економіки, що розвиваються, в масштабі світового споживання не дотягують навіть до нижньої межі частки споживання розвинених країн”, — порахували в МВФ.

За прогнозом МВФ, в 2011 році на Китай припадало 6,2% світового споживання, в той час як на розвинені ринки — 69%.

Єкатєріна ДРОБІНІНА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.