Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Дадуть газу

[11:47 16 декабря 2009 года ] [ Україна молода, №235, 16 грудня 2009 ]

У розпал опалювального сезону 50 тисяч працівників облгазів заявили про готовність пікетувати уряд. Початок акції призначено на завтра

Перша хвиля так званої реформи, ніби катком, пройшлася по ВАТ “Вінницягаз”. Внаслідок скасування Національною комісією з питань регулювання енергетики ліцензії і створення на його місці ДП “Нафтгазмережі” безробітними залишилися більш як тисячі робітників цього підприємства. Відтак 17 грудня Профспілка газових господарств вирішила розпочати пікетування Кабміну з вимогою не допустити повторення ситуації, яка, переконує її керівник Олег Агрба, залишить напризволяще десятки тисяч людей по всій Україні.

 

— Олеже Володимировичу, днями ви заявили, що під петицією з вимогами до уряду поставили свої підписи 50 тисяч працівників газових господарств. Під чим конкретно підписалися ці люди?

— Люди закликають уряд довести тариф на постачання газу до економічно обґрунтованого рівня, адже нині він не покриває видатки постачальника “блакитного палива”, що, у свою чергу, не дозволяє провести модернізацію газотранспортної мережі. Питання тарифів порушується вже протягом останніх восьми років. У середньому по Україні тарифи занижені на 47 відсотків, а облгази працюють собі у збиток. Друге, за що виступають працівники газових господарств, — не допустити звільнення десятків тисяч робітників. На початку року ми начебто досягли угоди з урядом щодо приведення тарифів на постачання газу до економічно обґрунтованого показника, але, на жаль, Кабмін так і не виконав цієї обіцянки. Як і багатьох інших. Приміром, ще 5 травня Прем’єр—міністр Тимошенко обіцяла, що з 15 травня середня зарплата для працівників газових господарств зросте до 2,5 тисячі гривень. На сьогодні ж маємо лише 1 700 гривень — це для спеціалістів вищої категорії!

— З ваших слів можна зробити висновок, що йдеться не стільки про модернізацію, скільки про бажання за будь—яку ціну поставити “свого” оператора...

— Цілком вірогідно. На місце газових господарств, які пропрацювали не один десяток років, заводять незрозумілу посередницьку структуру. Керівниками філій призначають людей із сумнівним минулим, часто без досвіду роботи в галузі.

Якщо це буде державна компанія, розкажіть, як ви це бачите? Утім усі мовчать, а ініціатори змін визнають: чіткого плану модернізації чи реформування вони не мають. Більш того, звучать зовсім протилежні думки, як насправді відбуватиметься нинішня “реформа”. Наприклад, керівництво “Нафтогазмереж” сьогодні розказує, що викуповуватиме у приватних власників частину акцій, і обл— та міськгази й далі існуватимуть. Тоді питання: навіщо створювати в регіонах альтернативні структури? Запроваджувати по два номери аварійних служб? Або ж радник Прем’єр— міністра з енергетичних питань публічно пропонує інший варіант: давайте в облгазах залишимо інженерів, аварійні служби, технічний персонал, а в новостворені філії переведемо економістів і фінансистів... Тоді вийдіть і чесно скажіть — безпека труб нас не цікавить, ми хочемо відповідати винятково за грошові потоки.

— Чи потрібне поспішне реформування облгазів?

— Свою думку з цього приводу ми виклали у листі на адресу Президента України Віктора Ющенка, в якому, зокрема, зазначили, що розуміємо необхідність реформування газової галузі, але модернізація повинна бути планомірною! Ми також просимо Віктора Ющенка бодай призупинити реформування (адже в розпал опалювального сезону впроваджувати зміни у таку непросту галузь дуже складно) або взагалі скасувати розпорядження Кабміну.

— А як на ваші заяви реагує, власне, Кабмін? Невже вам нічого не обіцяють?

— Про які гарантії від уряду може йтися, якщо наші вимоги, висунуті ще на початку року, так і не були виконані. Минулого четверга на засіданні НКРЕ один із керівників новоствореного вінницького ДП “Нафтогазмережа” чітко заявив, що тариф за обслуговування населення і постачання газу в домівки людей дозволяє взяти на роботу 1 400 працівників, тоді як на ліквідованому ВАТ працювали 2 500 працівників. Що буде з рештою, нікого не турбує. Люди опинилися на вулиці. Наше завдання як профспілки — зберегти робочі місця для спеціалістів, які відпрацювали у газових структурах держави по кілька десятків років. У листі на ім’я Президента України ми звертаємо увагу на те, щоб без роботи ризикують залишитися близько 50 відсотків робітників газових господарств України. Врахуймо, що у деяких газових господарствах люди працюють сім’ями. Відтак у випадку звільнення родини можуть залишитися одразу без обох годувальників.

Галузева профспілка сформувала чіткі вимоги до органів влади. Перше і найголовніше — виконайте старі обіцянки, перегляньте тарифи на послуги обл— та міськгазів з урахуванням підвищення зарплат і повного відшкодування витрат. Друге — не підривайте ситуацію в розпал опалювального сезону, не створюйте напруження в трудових колективах. Третє — хочете реформувати галузь? Проведіть широке суспільне і експертне обговорення, врахуйте європейський досвід, вислухайте трудові колективи і тільки потім прийміть зважене і відповідальне рішення. На жаль, зараз все відбувається з точністю навпаки.

— А наскільки правомірним є те, що НКРЕ позбавила ліцензії ВАТ “Вінницягаз”? Побутує думка, що так звана реформа — ні що інше, ніж банальне рейдерство...

— Наскільки правомірними є дії НКРЕ — питання до юристів. Звичайно, можна назвати це і рейдерством, адже, окрім ідеї реформування, ні Кабмін, ні НАК “Нафтогаз України” не пропонує чіткого плану реформування чи, як кажуть, плану передачі газових мереж у державну власність. Очевидно, що за короткий проміжок часу провести реформування 42 відкритих акціонерних товариств неможливо. Тому ми і вимагаємо: якщо обіцяєте, що це буде зроблено, як і записано у рішенні Кабміну про реформування, — надайте нам план, згідно з яким реформа не залишить на вулиці жодного працівника.

Для того, щоб створити аналоги облгазів, потрібні величезні кошти, яких, як ми розуміємо, уряд не має. Цілком логічніше було б спрямувати кошти, виділені на створення ДП “Нафтогазмережі” (а це 1,6 мільярда гривень), на реформування галузі і соціальний пакет для десятків тисяч робітників.

— Якщо реакції уряду на завтрашню акцію протесту профспілчан все—таки не буде...

— У такому випадку акції протесту триватимуть, доки нам письмово не гарантують, що жоден із працівників не залишиться без роботи. А тому вимагатимемо підписання договірного погодження з урядом, де цей момент буде чітко прописаний. Якщо Кабмін таки не піде на компроміс, є юридичні механізми, щоб відстоювати права громадян у судових інстанціях.

Тетяна СВІТЛИК

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.