Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

ДТЕК Ріната Ахметова хоче до 2030 року зайняти 0,5% зеленої енергетики ЄС. Наскільки реально найбагатшому українцю розбудувати енергобізнес у Європі

[08:00 29 июля 2023 года ] [ Forbes-Украина, 28 липня 2023 ]

Вторгнення Росії в Україну прискорило зелений перехід ЄС — відновлювана енергетика Євросоюзу до 2030-го подвоїться.

Вартість плану — $210 млрд. Найбільший український приватний енергохолдинг ДТЕК Ріната Ахметова хоче відкусити частину цього пирога. Що стоїть на заваді?

“Хочемо до 2030 року побудувати у Європі до 5 ГВт потужності за €6—6,5 млрд, — каже генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко в інтервʼю Forbes. — Це амбітні плани”.

Аналогічні плани в Україні більш скромні — компанія планує побудувати всередині країни щонайменше 2 ГВт зеленої потужності до 2030-го. “До 2030-го вийдемо на потужність 3 ГВт відновлюваної енергетики, що становитиме близько третини всіх електростанцій  в Україні”, — каже Forbes генеральний директор ДТЕК ВДЕ Олександр Селищев. До російського вторгнення ДТЕК володіла в Україні 1 ГВт відновлюваної енергетики. Майже половина цих потужностей тимчасово окупована. 

Що штовхає ДТЕК у Євросоюз

У травні 2022-го ЄС погодив план REPowerEU, який передбачає збільшення частки відновлюваної генерації у 2030-му до 42,5% з 21% у 2021-му. Очікується, що річні темпи будівництва зростуть утричі порівняно з попередніми роками. Загальна потужність зеленої генерації в ЄС до 2030-го перевищить 1000 ГВт. Якщо ДТЕК зможе реалізувати свій план, то займе 0,5% ринку відновлюваної енергетики Євросоюзу. 

Вартість плану, який є єдиним довгостроковим рішенням відмови від російського викопного палива, Єврокомісія оцінює у $210 млрд. Основне джерело цих коштів — невикористані $225 млрд Фонду відновлення і стійкості, який було створено для подолання наслідків пандемії COVID-19. 

Левова частка коштів може бути освоєна країнами, які значно відстають від цільових показників, передусім країнами Східної Європи. За оцінкою S&P Global, найбільший потенціал розвитку відновлюваної енергетики в цьому регіоні мають Болгарія, Хорватія, Угорщина, Польща та Румунія. 

Саме на ці країни робить ставку ДТЕК. У першому кварталу 2024-го компанія планує добудувати у Румунії вітрову електростанцію на 60 МВт та сонячну потужністю 50 МВт. Наступного року ДТЕК збирається розпочати будівництво вітроелектростанції у Хорватії. У планах проєкту у Польщі та Італії. 

Встановлення вітряка ДТЕК. /пресслужба ДТЕК

Встановлення вітряка ДТЕК. Фото пресслужба ДТЕК

Що стоїть на заваді планам ДТЕК 

“Невідомо, яка конкурентна перевага ДТЕК на міжнародному ринку”, — каже Андрій Фаворов, котрий у 2010—2014 роках обіймав посаду комерційного директора ДТЕК. “У ЄС величезна кількість охочих скористатися бумом відновлюваної енергетики, конкуренція зашкалює”, — каже він. 

До того ж енергетичні ринки ЄС розділені між найбільшими гравцями, додає Фаворов. Наприклад, найбільша польська енергокомпанія PGE планує до 2030-го збудувати 6,5 ГВт зеленої генерації тільки в Польщі. ДТЕК не в змозі конкурувати з європейськими гігантами, тому планує зайняти свою нішу — станції невеликої потужності, каже Тімченко. “У кожного своя ніша, і поки що там усі уживаються”, — каже він. 

Ще одна складність — європейська бюрократія, до якої не завжди готові українські компанії, каже Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики. В ЄС складні умови приєднання, суворі екологічні вимоги, необхідність отримання дозволів місцевих громад, каже він. “З досвіду своїх нідерландських колег, тільки на отримання всіх дозволів, щоб почати будувати вітрову електростанцію, може піти до 10 років”, — каже він.  

Ця проблема обговорюється на рівні Єврокомісії, підтверджує Тімченко. “Відведення землі, надання дозвільної документації — в Україні це все простіше”, — додає він. 

Після закінчення війни, за прогнозом Харченка, вигідніше і простіше будувати зелену генерацію в Україні, ніж у ЄС. “Не здивуюсь, якщо ДТЕК поступово переглядатиме свою стратегію і побудує в Україні більше, ніж в Євросоюзі”, — каже він. 

Третя перепона — це фінансування. “Проєкти у відновлюваній енергетиці — це завжди про капітал та доступ до банків”, — каже Фаворов. Плани ДТЕК потребуватимуть величезного обсягу фінансування, доступу до якого компанія зараз не має, підтверджує старший аналітик Dragon Capital Денис Саква. 

Поки що маштабні плани ДТЕК викликають скепсис, кажуть в один голос опитані Forbes експерти. “Це плани щонайменше на 20 років, а не на сім”, — вважає Саква. Втім, СЕО ДТЕК Тімченко зберігає оптимізм: “У нас усі плани спочатку оптимістичні, а потім базові. Якщо є план, ми його виконаємо”.  

Ігор ОРЕЛ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.