Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Чого досяг у НБУ Кирило Шевченко та на що йому “не вистачило духу”. Розповідають Гонтарева, Гороховський, Лавренчук та Стеценко

[08:20 06 октября 2022 года ] [ Forbes-Украина, 5 жовтня 2022 ]

війни. Нацбанк втримав стабільність банківської системи попри складні обставини. Якими діями та рішеннями запамʼятався останній керманич НБУ? Відповідають опитані Forbes учасники фінансового ринку.

4 жовтня голова Нацбанку Кирило Шевченко подав у відставку. Офіційна причина — за станом здоровʼя, неофіційна — протиріччя з Офісом президенту. Учасники ринку та міжнародні партнери України непокояться через можливе зменшення незалежності НБУ. Це важливо, оскільки саме Нацбанк має доступ до “друкарського верстату” — контроль над яким прагнуло отримати чи не кожне покоління українських політиків. 

Такі ж побоювання були і два роки тому — коли Шевченко прийшов до Нацбанку замість Якова Смолія, який пішов у відставку не в останню чергу через невдоволення Банкової. Наступним головою НБУ, ймовірно, стане ексочільник “Ощадбанку” Андрій Пишний. Він буде вже шостим очільником регулятора за останні вісім років. Голову НБУ в Україні призначають на семирічний термін. Стільки крісло головного банкіра обіймав тільки Віктор Ющенко.

Кирило Шевченко був п'ятим головою НБУ за останні вісім років /Фото forbes.ua

Кирило Шевченко був п'ятим головою НБУ за останні вісім років Фото forbes.ua

Шевченко вважає себе антикризовим менеджером, що виконав свою місію: забезпечив безперебійну роботу фінансової системи в надскладний час повномасштабної війни. Чи так це? Та чи дійсно він був незалежним головою НБУ? Forbes запитав про це українських топ-банкірів. 

Чого вони очікують (то побоюються) від НБУ за нового керівника?

Олег Гороховський, співзасновник monobank 

За часів каденції Шевченка НБУ дозволив відкривати українцям рахунки без відвідування відділень банків. Це найбільша допомога банкам, яку надавав регулятор для ведення банківського бізнесу за всю його історію.

Проте йому не вистачило духу на те, щоб, наприклад, впровадити пропоновану нами революційну схему роботи з криптоактивами. Я дуже розраховую у цьому питанні на нового керівника.

Дії регулятора під час війни оцінювати не візьмуся. Вважаю це неконструктивним та несвоєчасним.

Зміна голови НБУ не вплине на незалежність регулятора чи на взаємовідносини з міжнародними партнерами, оскільки Пишний — це суперпрофі, який, безсумнівно, посилить НБУ.

 

Володимир Лавренчук, керівник регіонального офісу NEQSOL Holding, ексголова Райффайзен Банку

За останні два роки НБУ мав добрий рівень довіри і передбачуваності. Головне, що збереглися головні принципи регулювання ринку. Серед них — стійкість фінансового сектору та відкритість комунікації з учасниками ринку. 

Що було недостатньо досягнуто? На мій погляд, це принцип координації фінансових ринків, а саме — занадто сильні розбіжності з Мінфіном щодо цінової політики фінансових інструментів. Так, ставка НБУ — 25%, а ціни державних облігацій та депозитів в банках розбалансовані. 

Зміна керівника НБУ — важлива подія. Нацбанк і ринок мають добрий досвід співпраці з новим керівником. Я впевнений що все буде добре з новим лідерством в НБУ. 

 

Валерія Гонтарєва, ексголова НБУ у 2014-2018 роках

Робота голови НБУ справді нелегка. У мирний і у воєнний час усім не вистачає грошей. У всьому світі є лише одна панацея — це друкарський верстат. 

Центробанки розвинених країн можуть собі дозволити використовувати цей інструмент на повну. При цьому ще й допомагають надрукованими грошима іншим країнам. Але країни, що розвиваються, точно не можуть ним зловживати.

Щоправда, “музика грає недовго” навіть у розвинених країнах. Лікувати всі хвороби (спочатку від фінансової кризи 2008 року, потім ковіда, а тепер енергетичну кризу) друкуванням грошей уже не виходить. Інфляція сягнула двозначних цифр майже скрізь.

Я дуже рада, що мої наступники підтримували монетарну політику, що ми запустили у 2015 році. Думаю, що і новий голова НБУ не зверне з цього шляху. Бо альтернативи йому просто немає. 

Більше того, наші міжнародні партнери не дозволять новому керівнику Нацбанку йти неправильним шляхом, оскільки кооперація НБУ та міжнародних організацій є дуже тісною. 

Щодо кандидатури нового глави, то вважаю, що найкращим кандидатом міг би бути Сергій Ніколайчук. Краще нього ніхто не знає макроекономіку нашої країні. 

 

Костянтин Стеценко, засновник групи ICU

У 2022 команда Нацбанку зіткнулася з необхідністю зберегти роботу банківської системи під час війни та повномасштабної атаки на країну, з чим відмінно впоралася. 

Фінансовий ринок очікує, що НБУ й надалі буде відповідально підходити до емісійного фінансування державного бюджету та не зловживатиме ним. 

З обмінним курсом ситуація складна, але більш менш зрозуміло, куди ми рухаємося. А от в питаннях трансмісійної політики розуміння менше. Підвищення облікової ставки поки не мало належного ефекту: ставки за депозитами банків та ОВДП у гривні програють темпам інфляції. Це не створює для населення та бізнесу достатніх стимулів для заощадження в національній валюті. 

Перед новим головою Нацбанку лежать виклики не лише воєнного часу (втримати економічну ситуацію в умовах агресії), а й не менш амбіційні — відновлення фінансової стабільності після перемоги.

Світлана ЗАРАЖЕВСЬКА, Борис ДАВИДЕНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin
[2022-10-06 09:09:27] [ Аноним с адреса 178.133.22.* ]

Так Шо дося шевченко и Петушки хвалящие его?Гривню обесценили на 20% ь.е. ограбили народ и особенно пенсионеров на те же 25%.А шобла хвалящая негодяя подтачивала страну годами.Теперь у нас нет ничего,ни атомной зброи ,ни оружия ни денег!!!!!!!!Этих тварей надо судить а не давать слово укртрут пром а ну так ты их рупор плин,извиняюсь..

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.