Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Бити, чи не бити. Що західна преса пише про можливе скасування заборони на удари України по Росії

[08:15 14 сентября 2024 года ] [ BBC News Русская служба, 13 вересня 2024 ]

Лідери США та Великої Британії Джо Байден та Кір Стармер зустрічаються у Вашингтоні. Ймовірно, вони вирішують, чи дозволити Україні завдавати ударів західними ракетами по цілях у глибині території Росії.

Світова преса оцінює потенційні наслідки такого кроку.

З самого початку постачання американської зброї до України Вашингтон забороняв завдавати ударів у глибині російської території, побоюючись, що це призведе до небезпечної ескалації не лише в регіоні, а й у Європі загалом.

Лише після повторного вторгнення армії РФ до Харківської області США дозволили Києву вражати цілі на російській території, але поблизу кордонів.

NYT: від Байдена чекають на солідарність з партнерами

За інформацією New York Times, Джо Байден швидше схиляється до того, щоб дозволити Україні завдавати ударів по Росії ракетами західного виробництва.

За даними анонімних “європейських” джерел, Байден готовий піти на це, але лише за умови, що це не буде американська зброя.

Раніше повідомлялося, що британський уряд вважає цілком допустимим застосування по цілях у глибині Росії крилатих ракет Storm Shadow. Але Лондон хотів заручитися при цьому прямою згодою Вашингтона.

Як пише NYT, Байден може змінити свою точку зору навіть не тому, що сам вважає це вірним рішенням, а тому, що опинився в ситуації, коли йому необхідно продемонструвати солідарність з європейськими партнерами, зокрема, з Британією та Францією.

Крім того, експерти, думку яких Байден не може не брати до уваги, вважають, що ніякої ескалації з боку Росії у разі прийняття позитивного рішення не буде.

“Послаблення обмежень зі застосування західної зброї не призведе до ескалації ситуації в Москві, — написали цього тижня 17 колишніх послів і генералів у колективному листі, адресованому адміністрації президента США. — Ми знаємо це, тому що Україна вже завдає ударів по території, яку Росія вважає своєю, включаючи Крим та Курськ, за допомогою цієї зброї, і реакція Москви залишається незмінною”.

США

Автор фото Getty Images

New York Times: Джо Байден швидше за все хоче дозволити Україні завдавати ударів

“Якщо Байден скаже британцям та французам “так”, а якщо він також дозволить використання Україною американських ATACMS, це, швидше за все, стане його останнім кроком у бік ескалації допомоги Україні”, — вважають журналісти видання.

NYT продовжує, що республіканці в Сенаті, і особливо їхній лідер Мітч Макконнелл, негласно теж цього хочуть. Вони давно виступають за різку відповідь Росії за її агресію, що йде врозріз із позицією їхнього кандидата в президенти Дональда Трампа.

Аналіз: чому для України застосовувати за цілями в Росії ATACMS було б важливіше, ніж Storm Shadow

Військовий кореспондент ВВС Павло Аксьонов:

Поки натяки на швидкий дозвіл Україні завдавати ударів по цілях у Росії американськими ракетами не втілилися в офіційні заяви, інформація потрапляє у відкритий доступ через обізнані, але анонімні джерела.

Остання інформація говорить на користь того, що США можуть дозволити ЗСУ застосовувати крилаті ракети Storm Shadow або SCALP британського та французького виробництва. У них є американські компоненти і США мали право обмежувати їх застосування.

Однак, українці явно розраховували на те, що їм могли б дозволити застосовувати балістичні ATACMS, які також вже є у ЗСУ.

Storm Shadow — це крилаті ракети повітряного базування. Українці запускають їх зі старих радянських бомбардувальників Су-24. Ці ракети в експортному варіанті мають зменшену вдвічі дальність 250 кілометрів. І вони оснащені проникною бойовою частиною, що дозволяє вражати добре захищені та зміцнені цілі.

Це, безумовно, їхня перевага. Але це також призводить до того, що такі ракети не дуже ефективні для великих цілей на поверхні землі, таких як особовий склад, склади, позиції артилерії та ППО, аеродроми з літаками та вертольотами.

Storm Shadow

Автор фото GETTY IMAGES

Storm Shadow — чи дозволять Україні ними бити по Росії?

ATACMS — балістична ракета, яку запускають із землі з дальністю 300 кілометрів. Вона добре вражає такі слабозахищені цілі на відкритій місцевості.

Обидві ракети можна було б порівняти зі снайперською гвинтівкою та дробовиком — кожна зброя корисна по-своєму.

Тому, якщо сподівання українців виявляться марними, і вони отримають лише крилаті ракети, то це сильно зменшить їхні можливості порівняно з тими, які вони отримали б разом з ATACMS. Важливо також і те, що запаси американських ракет набагато більші, ніж британо-французьких, і тому інтенсивність ударів була б набагато вищою.

Однак, навіть, якщо ЗСУ отримають дозвіл на застосування досить специфічної зброї з обмеженою дальністю і в невеликій кількості, це все одно досить сильно змінить ситуацію на війні, оскільки в зоні дії крилатих ракет буде чимало цілей.

Досі Росія не замислювалася, що Україна зможе вдарити по якихось важливих об'єктах на її території. І навіть у 250-кілометровій зоні цих цілей вистачає з надлишком.

Storm Shadow непросто збити, тому що в конструкції застосовано технологію зниження радіопомітності. І в будь-якому випадку це змусить Росію переглянути ситуацію з ППО в прикордонних областях, що спричинить зміни і в інших районах — адже кількість зенітних систем обмежена.

Guardian: драматичні наслідки

Британська Guardian у своєму аналізі зазначає, що скасування обмежень може призвести до драматичних наслідків.

Редактор видання з питань оборони та безпеки Ден Сабба вважає, що дозвіл Україні завдавати ударів західними ракетами в глибині Росії може докорінно змінити хід війни.

Цей конфлікт, нагадує він, вже давно перетворився на війну на виснаження, в якій сторони загрузли по вуха. І, зважаючи на все, поки ситуація складається на користь Москви, чиї війська наступають на стратегічно важливе місто Покровськ у Донецькій області.

Щодо ракетної війни, то вона підпорядкована одній простій речі — наявності ракет, продовжує оглядач. І свій арсенал, як стверджує Білий дім, Росія днями укріпила ракетами з Ірану.

Стармер і Байден

Автор фото BLOOMBERG

Учасникам зустрічі у Вашингтоні доведеться обирати між інтересами України, про захист яких Захід весь час каже, та побоюваннями пройти точку неповернення

Мета Москви — виснажити можливості протиповітряної оборони України, і певних успіхів у цьому вона досягла. Як пише автор Guardian, на початку року в України уже закінчувалися ракети для комплексів ППО “Бук” і запас С-300, що не дозволило захистити українські електростанції.

Тому зараз Україна більше залежить від оборонної зброї, зокрема від систем ППО та ракет-перехоплювачів, ніж від наступальної.

В Україні стурбовані, що розмір ракетного арсеналу в Росії може перевищити світові можливості виробництва та постачання Києву систем ППО. Крім того, перевага особового складу Росії на полі бою становить, за різними оцінками, чотири чи п'ять до одного.

І поки Кремль вірить, що він може перемогти чи зберегти ініціативу у війні на виснаження, він не має стимулу йти на переговори.

Здатність України завдавати ударів у відповідь ракетами в глибині російської території може змінити хід війни, продовжує автор, і для Києва результат переговорів у Вашингтоні має фактично життєво важливе значення.

Але й ризики такого рішення є величезними.

Ні США, ні Велика Британія не хочуть брати на себе відповідальність за велику кількість жертв серед мирного населення, якщо Україна помилково вдарить кудись не туди.

Крім того, витрата ракет значно зросте, і постачальникам треба точно розуміти, чи впорається їх оборонна промисловість з великим, а головне, розтягнутим у часі замовленням.

Дальнобійні ракети можна використовувати ефективно лише в тому випадку, якщо вони стануть частиною ширшого військового плану, якщо такий Україна має.

Наприкінці серпня глава Офісу президента України Андрій Єрмак приїжджав до Вашингтона і, як передбачалося, привіз із собою список російських цілей, за якими Київ хотів би вдарити. Проблема в тому, що, вступаючи в подібні обговорення, США та Британія автоматично стають частиною планування ударів по Росії, вважає Сабба.

Основна думка аналізу Guardian полягає в тому, що учасникам зустрічі у Вашингтоні доведеться обирати між інтересами України, про захист яких Захід весь час каже, та побоюваннями пройти точку неповернення.

Politico: у США проблеми із запасами ракет

Видання Politico теж схиляється до того, що результат зустрічі у Вашингтоні, швидше за все, буде на користь України.

Видання пише, що хоча переговори Стармера та Байдена засекречені і ніхто не дає жодних коментарів, з недавніх висловлювань високопосадовців можна зробити висновок про настрій лідерів США та Британії.

Зокрема, Politico посилається на слова радника з національної безпеки Джейка Саллівана, який ще у червні сказав, що Білий дім працює над узгодженням деталей скасування обмежень.

“Справа не в географії. Йдеться про здоровий глузд. Якщо Росія нападає або збирається напасти зі своєї території на Україну, має сенс дозволити Україні завдати удару у відповідь”, — сказав він.

Однак, пише видання, добрім намірам може перешкодити елементарна нестача озброєнь.

За офіційними даними, армія США більше не закуповує ракети ATACMS, їх запаси обмежені і наближаються до рівня, коли їх брак почнуть відчувати вже американські військові.

Виробник цих ракет, компанія Lockheed Martin, як і раніше, випускає кілька сотень ATACMS на рік, але їх планується продати союзникам за кордоном.

Заміна цієї зброї ракета Precision Strike Missile тільки починає надходити на озброєння, і її запасів недостатньо, пише Politico.

Independent: Стармер проти Путіна

Британська Independent зосередила свою увагу на позиції прем'єр-міністра Кіра Стармера, а не Байдена як більшість світових ЗМІ.

Видання віддає належне тому, з якою твердістю новий британський прем'єр відкинув погрози з боку Володимира Путіна напередодні візиту до Вашингтона.

Він запевнив, що Британія продовжуватиме забезпечувати Україну всім необхідним для протистояння Росії, включаючи навчання українських військових.

“Зараз я хочу переконатися, що наші дискусії [з партнерами], тактичні дискусії, перебувають у правильному стратегічному контексті ситуації в Україні”, — сказав Кір Стармер.

Стармер

Автор фото REUTERS

Кір Стармер з твердістю відкинув погрози Путіна

Він також зазначив, що важливо уважно розглянути тактичний та стратегічний розклад на Близькому Сході. Раніше американська преса писала, що Близький Схід є важливим аргументом для Білого дому при розгляді скасування заборони на українські дальні удари по Росії.

У Вашингтоні побоюються, що у відповідь Росія може спробувати скоординувати удари по американським військовим на Близькому Сході руками своїх союзників у регіоні.

Іншими словами, пише Independent на переговорах у Вашингтоні враховуватиметься безліч факторів, у тому числі, на перший погляд, які не мають прямого відношення до України.

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.