“Я переконаний, що це треба робити заздалегідь. Заздалегідь не означає передчасно”, — так на вчорашній прес—конференції Президент України Віктор Ющенко почав відповідати на запитання щодо законопроекту про виведення Чорноморського флоту РФ з Криму, який, на думку МЗС, слід розглянути вже на наступній сесії Верховної Ради. Переговори про початок процесу виведення флоту сусідньої держави з території України слід починати вже зараз, переконаний Ющенко. “Тема щодо започаткування виведення Чорноморського флоту мусить бути поставлена на порядок денний наших відносин (з Росією. — Ред.). Треба починати говорити про це вже зараз, якщо ми хочемо бути коректними і щирими в наших відносинах”, — сказав Президент. Мотивація така: виведення кораблів, розбирання і переведення інфраструктури в інше місце (російська сторона заявляє, що має намір розбудовувати нову базу для ЧФ у Новоросійську) займе чимало часу, і цей клопітний процес може затягнутися до самої обумовленої угодами дати базування ЧФ РФ у Криму, тобто до 2017 року.
Президент Ющенко нагадав, що згідно з підписаними 28 травня 1997 року урядовими угодами, російські військово—морські формування мусять перебувати на українській території до 2017 року. І “російська сторона... мусила сприйняти цей крок як унікальний, добрий жест Української Держави, української нації”. Адже за Конституцією України на території держави не повинні розташовуватися військові бази інших країн. Віктор Ющенко зауважив, що його слова можуть інтерпретуватися по—різному, але він як гарант Конституції має говорити про це. “Конституція України має бути виконана, і всілякі маневри, політичні інтриги, які принижують роль та місце Конституції, на мій погляд, є непродуманими, безперспективними і працюють проти національних інтересів держави”, — заявив Президент.
Нагадаємо, що готувало законопроект Міністерство закордонних справ України. Про цю законодавчу ініціативу МЗС розповів днями його очільник Володимир Огризко. І ясна річ, в ідеологічно поділеній країні такий документ викликав просто шторм емоцій та різновекторних політичних оцінок. Фракція Партії регіонів заявляє, що не голосуватиме за такий законопроект. Василь Хара, депутат—“регіонал”, сказав у інтерв’ю “Німецькій хвилі”, яке цитує інформагенція УНІАН, що за відсутності стійкої більшості у Верховній Раді позиція ПР може стати вирішальною, тобто пропонований МЗС законопроект не пройде. Схоже, “Регіони” обурилися тим, що з ними “ніхто не консультувався” щодо змісту законопроекту. Водночас, хоч, на думку Василя Хари, “про виведення Чорноморського флоту з України говорити ще зарано”, але “російські кораблі мусять залишити Крим, адже розташування іноземних військових баз забороняє Конституція України”.