Постоянный адрес: http://ukrrudprom.com/digest/U_Moskv_mogna_potrapiti_pd_sud_za_kritiku_Stalna.html?print

У Москві можна потрапити під суд за критику Сталіна

Le Figaro, 9 октября 2009. Опубликовано 12:32 09 октября 2009 года
Критикувати Сталіна й досі небезпечно! Опозиційна російська “Новая газета” втягнута у тривалий і гучний судовий процес через публікацію на своїх сторінках негативної статті проти Сталіна.

Онук диктатора вимагає спростування наведеної в газеті інформації і матеріального відшкодування.

Керівництво російської “Нової газети” було притягнуте до відповідальності за трактування диктатора як злочинця.

У Росії критикувати Сталіна — й досі проблематично. Російська “Новая газета”, відома своїми гострими статтями проти чинної влади, вкотре переконалася в цьому на власному досвіді.

У четвер керівництво цього видання, що виходить тричі на тиждень, постало перед московським судом за позовом онука диктатора. Останній звинувачує газету в тому, що з-під пера Анатолія Яблокова на її сторінках його діда було представлено, як справжнього злочинця. “Сталін і чекісти (таємна поліція, НКВС) причетні до кровопролиття і тяжких злочинів, спрямованих насамперед проти власного народу”, — написав нещодавно цей історик у матеріалі для “Нової газети”.

Автор нагадав, що радянський лідер особисто підписав наказ про здійснену в 1940 році в Катинському лісі розправу над кількома тисячами польських офіцерів. Польські військові потрапили до рук Червоної Армії після захоплення нею у вересні 1939 року, на основі пакту Ріббентропа-Молотова, східних земель Польщі. Лише в 1990 році Міхаїл Горбачов визнав цілковиту відповідальність своєї країни за цю трагедію. Але з того часу Владімір Путін відсторонився від подібних актів покаяння.

“Це нацисти організували різню в Катині”, — стверджує у свою чергу правнук Сталіна, Яков Джуґашвілі, повторюючи таким чином версію, поширювану в часи СРСР. Його батько, якому сьогодні вже 73 роки, вимагає, щоб в “Новій газеті” було опубліковано спростування, а також 10 млн. рублів відшкодування моральних збитків (220 тисяч євро).
Символ сильної держави

Кожна з двох сторін сподівається використати цей процес — що триватиме, напевне, кілька місяців — як арену. Позивач уподібнює його до “битви у війні з метою реабілітації” його пращура. Згідно з результатами опитування, проведеного “Левада-Центром”, 50% росіян визнають заслуги Сталіна, який являє собою символ сильної держави. Нещодавно була відремонтована одна з московських станцій метро: на стінах тепер яскравіше наведено добряче потерті від часу слова диктатора: “Нас виростив Сталін на вірність народу”…

У свою чергу газета прагне домогтися масштабного засудження всіх сталінських злочинів. “Я думаю, що ми виграємо”, — каже прес-секретар газети Надєжда Прусєнкова. “Новая газета” збирається викликати в ролі свідків Міхаїла Горбачова і польського режисера Анджея Вайду, творця нещодавнього фільму про Катинь. Опосередковано газета сподівається завдати удару іміджу об’єкта її особливої ненависті, Владіміра Путіна. На думку опонентів Путіна, влада російського прем’єр-міністра спирається на ті ж ресори, що й сталінізм.

П’єр АВРІЛЬ

Перевод — Inozmi