Постоянный адрес: http://ukrrudprom.com/digest/Slabk_mstsya_rosysko_arm_ta_uroki_pershih_msyatsv_vyni_vd_ZSU_Analtika_generalleytenanta_Zabrodskogo.html?print

Слабкі місця російської армії та уроки перших місяців війни від ЗСУ. Аналітика генерал-лейтенанта Забродського

Forbes-Украина, 1 декабря 2022. Опубликовано 07:40 02 декабря 2022 года
Український воєначальник Михайло Забродський спільно з групою експертів опублікував аналітичну записку, у якій узагальнив бойовий досвід ЗСУ з лютого до липня 2022-го.

Цей досвід може допомогти союзникам України у розумінні сучасних воєн.

Forbes вибрав головне з документа

Військовим важливо аналізувати накопичений бойовий досвід і отримувати уроки з операцій. Цей звіт — одна зі спроб зробити це на основі оперативних даних, накопичених українським Генеральним штабом за період бойових дій у період з лютого до липня 2022-го. У підготовці звіту не використовувалися секретні відомості, тому він не може вважатися всеосяжним.

Слабкі місця російського плану вторгнення

Росія планувала завершити вторгнення за 10 днів, окупувати країну, а до серпня 2022-го оголосити про анексію. Російський план припускав, що швидкий прорив та дезінформація з метою утримання великого українського угруповання на великій відстані від Києва — ключ до швидкого захоплення столиці.

Дезінформація здебільшого спрацювала: на північ від Києва росіяни здобули переваги у співвідношенні сил 12:1. Однак необхідність забезпечити оперативну таємність відіграла і негативну роль. Російські війська виявилися тактично непідготовленими реалізувати план своїх воєначальників.

Найбільший недолік російського планування: відсутність резервного плану дій. Тому коли бліцкриг не вдався, російські військові виявили, що після мобілізації в Україні їхнє становище неухильно погіршується.

Незважаючи на ці невдачі, Росія переорієнтувалася на Донбас. Оскільки Україна на той час витратила більшість боєприпасів, просування росіян значною мірою стримувалося їхньою нерішучістю, ніж реальними можливостями українських військ. З квітня ЗСУ позбавили Росію ініціативи, поставивши під загрозу російську логістику дальніми обстрілами.

Тактичний вишкіл російських військових виявився значно нижчим за очікування аналітиків в Україні, Росії та за їх межами. Але російські системи озброєння виявилися значною мірою ефективними. Підрозділи з великим досвідом продемонстрували, що ЗС РФ мають значний військовий потенціал, навіть якщо недоліки в підготовці не давали реалізувати цей потенціал.

Є п'ять ключових областей, які дають зрозуміти, чи російська армія працює над усуненням своїх недоліків.

Getty Images

У сучасній війні неможливо сховатися. Противник може завдавати ударів всю оперативну глибину. Фото Getty Images

Недоліки російської армії

  1. Ієрархія підпорядкування. Сухопутний компонент — головний у ЗС РФ, а збройні сили загалом підпорядковані спецслужбам. Через це інші роди військ використовуються неоптимально.

  2. Модель формування ЗС РФ. У воєнний час створюються об'єднані загальновійськові формування, але не вистачає молодшого командного складу, щоб пов'язати ці підрозділи воєдино.

  3. Культура посилення невдач. У російській армії погані накази скасовує лише вище начальство, тому оперативно реагувати на ситуацію складно. У повітряно-космічних силах Росії це проявляється меншою мірою, ніж у сухопутних військах та ВМФ.

  4. Погана здатність протистояти дезінформації через повільну обробку відомостей. Культура ЗС РФ не передбачає надання загальної картини підлеглим, щоб ті могли приймати рішення. Заохочується культура надання неправдивих звітів.

  5. Часті випадки дружнього вогню. Засоби радіоелектронної боротьби пригнічують дружні системи. Процеси ідентифікації “свій-чужий” та перевірочні заходи не відповідають вимогам. Через війну можливості, які мають посилювати ефект одне одного, доводиться застосовувати послідовно.

Збройні сили НАТО можуть отримати кілька головних уроків з війни в Україні:

Сергій ГРЕБЕНЮК