Постоянный адрес: http://ukrrudprom.com/digest/Psihologya_velikih_tsifr.html?print

Психологія великих цифр

Економічна правда, 29 квітня 2010. Опубликовано 11:48 30 апреля 2010 года
Космічне агентство отримає з бюджету 0,2 мільярда гривень, Міністерство охорони здоров'я — 6,7 мільярда гривень. На цьому тлі розмір трансферту до Пенсійного фонду — 67,8 мільярда — просто вражає.

“Рада затвердила бюджет-2010 з доходами 267,5 мільярда гривень і видатками 323,6 мільярда гривень”, — повідомило провідне інформаційне агентство.

Все так, але звідки взялися цифри фінансування потреб Пенсійного фонду? “Трансферт з держбюджету Пенсійному фонду передбачений у розмірі 18,2 мільярда гривень, в тому числі на покриття дефіциту — 15,8 мільярда гривень”. Таких цифр у природі не існує і існувати не може.

По-перше, у проекті кошторису доходів і видатків Пенсійного фонду на 2010 рік трансферти з держбюджету складають 64,6 мільярда гривень, в тому числі на погашення дефіциту — 29,6 мільярда гривень.

По-друге, у прийнятому у вівторок законі про державний бюджет України на 2010 рік, який так жваво коментується, ця цифра була збільшена до 67,8 мільярда гривень.

По-третє, до прийняття бюджету офіційна статистика давала цифру дефіциту фонду у розмірі 29,6 мільярда гривень. І у щойно прийнятому бюджеті на 2010 рік цифра залишається тією ж — 29 595,7 мільйона гривень.

Агентство посилається на супроводжуючу записку до проекту держбюджету, але там на сторінці 81 теж вказана цифра 67,8 мільярда гривень. Виникає запитання: що це за містика? Звідки взялися 18,2 мільярда гривень як сума трансферту до Пенсійного фонду, і чому автор так прискіпливо до цього ставиться?

Річ у тім, що тут йдеться про гроші, якими за рахунок платників податків буде “дружньо підтримано” Пенсійний фонд. І становитиме ця сума аж 67,8 мільярда гривень, що є найбільшим цільовим видатком фінплану держави.

Для порівняння: витрати бюджету на соціальні програми, розвиток комунального господарства, медицини та науки виглядають надто непереконливо.

Так, Національна академія наук отримає 2,6 мільярда гривень, соціальна служба у справах дітей та молоді — 1,4 мільярда гривень, Національне космічне агентство — 0,2 мільярда гривень, Міністерство охорони здоров'я — 6,7 мільярда гривень.

На реформу житлово-комунального господарства уряд планує витратити 1,1 мільярда гривень, на інноваційну діяльність — 1,8 мільярда гривень. На цьому тлі розмір трансферту до Пенсійного фонду — 67,8 мільярда гривень — просто вражає.

Про таку цифру навіть подумати страшно. Мабуть, саме тому і допустив помилку автор новини з інформаційного агентства, бо психологія великих цифр таки існує.

У 2010 році Пенсійний фонд з усіх джерел отримає 192,3 мільярда гривень, а власноруч він “заробить” лише 121,8 мільярда гривень. При цьому державні пенсії залишаються маленькими — у рамках існуючої системи по-іншому бути не може.

Вихід один: введення і розвиток накопичувальної складової пенсійної системи — як обов'язкової, так і добровільної через недержавні пенсійні фонди.

Віталій МЕЛЬНИЧУК, віце-президент ПАТ “КІНТО”, народний депутат першого скликання