Постоянный адрес: http://ukrrudprom.com/digest/Potrbn_loyaln_ta_zalegn_pro_kadrovu_poltiku_NBU_ta_bankvskiy_nag.html?print

“Потрібні лояльні та залежні”: про кадрову політику НБУ та банківський нагляд

finbalance, 10 травня 2017. Опубликовано 08:00 11 мая 2017 года
В Польщі є людина-легенда — Войчек Квашняк.

Він з 1989 року присвятив своє життя банківському нагляду, працював керівником виїзних інспекцій і всього наглядового блоку. Зі слів колег, він дуже жорсткий і принциповий наглядовець. Кожного кварталу обиралися найслабші банки, до яких застосовували “метод Кличка”: викликали на зустріч, наводили перелік недоліків в роботі та причин ослаблення банку відносно конкурентів, надавали список вимог до змін та встановлювали режим контролю за змінами. Ці банки могли не мати ознак проблемності, вони просто, на думку регулятора, були слабшии за інших.

Особливістю функціонування банківської системи Польші є (1) повна гарантія на всі вклади, (2) виконання цієї гарантії не за рахунок бюджету/держборгу, а за рахунок всіх інших банків пропорційно частки на ринку. Тому недопущення доведення до банкрутства банку є спільним завданням з іншими банками. Банки навіть, самі дізнаючись про ризикові практики колег, інформують нагляд про це.

Пан Квашняк, не дивлячись на його жорсткі методи, мав сильну підтримку з боку банків. І коли в лютому-2017 прем`єр-міністр Польщі звільнив його з посади (без обгрунтування причин), в пресі вилилась маса негативних статей про це рішення, а банкіри вказали на підвищення системних ризиків.

Колеги розповідали про два епізоди замахів на вбивство пана Квашняка, а скільки інших невідомих загроз супроводжувало його професійну роботу... І це не зупиняло його у виконання професійного обов`язку, за що йому мали б бути вдячні не тільки банківська спільнота, а і звичайні поляки.

… Залежність банківського нагляду від політичних рішень — однозначне зло, і це не про підзвітність, яка обов`язково повинна бути.

На жаль, я не зустрічала подібних прикладів в НБУ. Таких не впускають. Потрібні компромісні, лояльні, підконтрольні, залежні, дружні.

Анна МУРІНА, екс-начальник відділу аналізу бізнес-моделей банків департаменту фінансової стабільності НБУ