Постоянный адрес: http://ukrrudprom.com/digest/CHomu_zamst_zerna_z_Ukrani_na_eksport_yde_ruda.html?print

Чому замість зерна з України на експорт йде руда?

Бізнес Цензор, 1 липня 2022. Опубликовано 16:48 20 июля 2022 года
В травні Укрзалізниця експортувала 2 млн тонн залізної руди і лише 750 тис тон зернових.

В умовах заблокованих портів “Укрзалізниця” — безальтернативний канал експорту, однак її потужності обмежені коліями і дефіцитом тяги, атому державі потрібно обирати, який експортний товар є більш пріоритетним в умовах війни та дефіциту валюти в країні.

Ми бачимо, що станом на травень приорітетно з країни вивозилася руда. При цьому елеватори із зерновими заповненні минулорічним врожаєм, а вже пішов новий.

Як повідомляв БізнесЦензор, через блокаду морських портів перехідні залишки зерна з минулого врожаю складають 25 млн т. Тому наявні складські потужності дозволяють прийняти не більше 29 млн т зерна нового врожаю, який, за прогнозами може становити більше 60 млн т.

Через дефіцит місць для зберігання є ризик втрати частини врожаю. Натомість статистика за травень показує, що руди залізницею на експорту було відправлено більш як в два рази більше, ніж зерна.

Окрім того, руда дає країні менше валютної виручки, яка так потрібна для зменшення тиску на курс гривні, ніж зерно.

Порівняємо: на 30 червня тона залізної руди на міжнародному ринку коштувала $130 (Iron Ore 62% Fe, CFR China), а тона пшениці в регіоні Чорного моря — $400-415, кукурудзи — $340, соняшникової олії — $1500.

До війни 60% залізної руди в Україні видобував і експортував “Метінвест” олігархів Ріната Ахметова та Вадима Новинського. Другим найбільшим експортером є Ferrexpo Костянтина Жеваго (20% видобутку).

До речі, Ахметов шантажує уряд зупинкою ГЗК через підвищення тарифів УЗ на 70%. При цьому тарифи для зерновиків виростуть ще більше.

За підрахунками Forbes, після підвищення тарифних коефіцієнтів на 70%, тарифи на перевезення руди, вугілля, цементу (вантажі І-го класу) зростуть з 12,9 тис грн до 21,9 тис грн за перевезення одного вагону на середню відстань (671 км для І-го класу).

Тарифи на перевезення зерна (ІІ-клас) зростуть з 13,7 тис грн до 23,3 тис грн за перевезення одного вагону на середню відстань (628 км для ІІ-го класу).  

Юрій ВІННІЧУК, головний редактор Бізнес Цензор