Постоянный адрес: http://ukrrudprom.com/digest/CHergi_z_4500_lyudey_ta_chotiri_dobi_ochkuvannya_YAk_Rosya_vlash.html?print

Черги з 4500 людей та чотири доби очікування. Як Росія влаштувала “візовий режим” в Запорізькій області. Репортаж BBC

Forbes-Украина, 5 жовтня 2022. Опубликовано 08:00 06 октября 2022 года
До 1 жовтня українці з труднощами, але могли виїжджати з окупованих територій і повертатися назад. Тепер же ситуація змінилася. Видання BBC розглянуло нововведення для виїзду з анексованих територій — Forbes вибрав головне з матеріалу.

 Через КПП “Василівка” люди їздили на підконтрольну Україні територію до родичів, за харчами чи ліками. А багато хто виїхав із анексованих Росією земель на час поки триває окупація, щоб влаштувати життя у вільній Україні чи у Європі.

Раніше в середньому 1000 людей на день прибували в імпровізований кризовий центр, що облаштували на околицях вільного Запоріжжя. 30-го вересня, після російських псевдореферендумів і анексії окупованих територій, місцева поліція повідомила про 1616 прибулих з окупації.

Але тепер потік біженців майже зупинився: 1-го жовтня їх прибуло 50, а 2-го — вісім.

Мер Мелітополя Іван Федоров розповів, що очевидці повідомляють про величезні черги із охочих виїхати з-під російського контролю: “В черзі на виїзд зараз 4500 людей. Вчора там помер літній чоловік”.

Мелітопольці намагаються виїхати й іншими шляхами, наприклад, через Крим, але і там черги не менші.

“Тим, хто виїхав зі сходу до 1-го жовтня, вдалося доїхати до Запоріжжя за два дні, — розповіло анонімне джерело з Херсону. — Але мій друг, який виїхав у четвер, ще досі у черзі. Він вже четвертий день спить в машині”.

Кризовий центр для біженців на Запоріжжі майже порожній.

Одна родина, якій цими днями пощастило все ж вирватися з окупації, розповіла, що перетинала новий кордон чотири дні.

“Нам було страшно їхати. Ми боялися, що нам трапиться російський солдат у поганому настрої, який розверне нас додому, — розповів старший син Богдан. — Люди в черзі на перетин надзвичайно виснажені, часто голодні через брак грошей”.

Варто зазначити, що наразі виїхати неможливо також і на окуповану територію. Запорізька влада, переймаючись безпекою громадян, на невизначений термін заборонила проїзд на підконтрольну окупантам територію. Все через те, що у пʼятницю російська ракета поцілила у колону цивільних, яка мала заїхати на окуповану територію — тоді загинуло близько 30 людей.

Тепер потік біженців майже зупинився: 1-го жовтня їх прибуло 50, а 2-го — вісім. /Фото Getty Images

Тепер потік біженців майже зупинився: 1-го жовтня їх прибуло 50, а 2-го — вісім. Фото Getty Images

Нові правила перетину

Одна із головних причин затримок — це нова заява на виїзд, яку запровадила Росія. Всі, хто хоче виїхати, повинні заповнити її онлайн і чекати на відповідь.

В цій заяві треба надати багато інформації і відповісти на різні запитання:

По суті, це заявка на візу, тобто Росія намагається показати, що тут тепер інша країна.

Голова Запорізької військової адміністрації Олександр Старух розповів, що до пʼятниці такої заяви не існувало.

Реакція тих, хто хоче виїхати

Поява нової процедури виїзду налякала і спантеличила тих, хто планує виїжджати з окупації. Телеграм-канали майорять стурбованими запитаннями: