Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

РФ втратила членство у групі FATF, яка слідкує за “брудними” грошима. Чому це важлива, але не остаточна санкційна перемога України

[08:10 25 февраля 2023 года ] [ Forbes-Украина, 24 лютого 2023 ]

На роковини вторгнення російських військ в Україну Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей FATF виключила Росію із списку країн-членів групи. Як це рішення вплине на фінансову систему країни-агресора та яких подальших кроків буде добиватися Україна?

Торгівля зброєю з країнами щодо яких Рада безпеки ООН застосувала санкції та кібератаки, загроза безпеці та цілісності глобальної фінансової системи — це причини, якими Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей FATF супроводила заяву про безстрокове призупинення членство Росії у групі.

“Це рішення є чітким сигналом, що всі субʼєкти повинні проявляти надзвичайну обережність, здійснюючи будь-які транзакції з російською фінансовою системою”, — написав у Facebook міністр фінансів України Сергій Марченко.

Призупинення членства РФ в FATF — важлива, але не остаточна перемога України у цьому питанні. Чому?

Без членства, але не в чорному списку

FATF — це міжурядова організація, яка встановлює світові стандарти у сфері протидії відмиванню злочинних доходів та фінансуванню тероризму. Інституцію заснували у 1989-му країни G7. Штаб-квартира групи знаходиться в Парижі. До FATF входить 37 країн. Засідання FATF проходять тричі на рік.

 

Членство у FATF дозволяє відслідковувати походження коштів при здійсненні платежів між країнами. Якщо країну виключають з FATF — це фактично позбавляє її можливості регулювати ринок грошових потоків, пояснює керівник юридичної компанії Winner Ігор Ясько

 

Що це означає на практиці? РФ, , як член FATF, не зможе більше перешкоджати чи ініціювати детальну перевірку платежів інших країн, зокрема тих, що виступили з підтримкою України. “РФ втрачає механізм можливого тиску на економіки чи фінансові потоки інших країн, — вважає Ясько.  

Але перевіряти детально платежі та кошти РФ і таким чином впливати на її економічні та фінансові потоки все ще неможливо. Для цього разом із призупиненням членства FATF мала б внести Росію до “чорного списку”, але цього не сталося. В 2002 році, коли Україну включили до чорного списку FATF, платежі, що йшли в країну чи виходили з неї могли перевірятись до 15 днів, розповів Ясько. Це суттєво знижувало економічну активність.

Українська сторона все одно вважає поточний результат дуже позитивним, йдеться у письмовому коментарі пресслужби НБУ на запит Forbes. “FATF визнало, що всі транзакції з російською фінансовою системою мають підлягати підвищеному контролю та перевірці, — зазначається у коментарі. — Іноземний бізнес та банки радше взагалі відмовляться чи мінімізують відносини з РФ, аніж наражатимуть себе на ризики. Це рішення посилить ізоляцію Росії від світу”.

В НБУ очікують, що кількість міжнародних банків, які закрили кореспондентські рахунки російським банкам, збільшиться. Як наслідок це може прискорити вихід з ринку РФ та зменшення до мінімуму операцій з цією країною іноземних компаній та банків, йдеться у коментарі Нацбанку.

Getty Images

FATF — це міжурядова організація, яка встановлює світові стандарти у сфері протидії відмиванню злочинних доходів та фінансуванню тероризму. Інституцію заснували у 1989-му країни G7. Штаб-квартира групи знаходиться в Парижі. До FATF входить 37 країн. Засідання FATF проходять тричі на рік. Фото Getty Images

Що означає виліт РФ із FATF

Враховуючи, що Росію поки не внесли до “чорного списку” FATF, рішення про членство РФ є швидше не повною перемогою, вважає Ясько з Winner. “Де-факто призупинення членства РФ є проміжним етапом, — зазначається у коментарі пресслужби НБУ. — Українська сторона і надалі докладатиме всіх зусиль, щоб ухвалило рішення про внесення Росії до чорного списку”. Про це написав і очільник Мінфіну Марченко.

Упродовж 2022 року Україна неодноразово зверталась до FATF з метою зупинити членство РФ та внести її до “чорного списку”. Йдеться про країни з високим ризиком, такі як Іран та КНДР. Від початку повномасштабної війни, українська сторона загалом направила більше 200 відповідних звернень до країн-членів FATF, та різноманітних міжнародних організацій, зазначив Марченко.

 

У публічних заявах FATF від 4 березня та від 17 червня 2022 року зазначалось, що дії уряду РФ суперечать основним принципам організації та є грубим порушенням зобов’язань, взятих у межах членства в групі. Однак, РФ продовжувала впливати на діяльність FATF, беручи участь у засіданнях та маючи доступ до всіх її документів. РФ також впливала на FATF під час прийняття рішень щодо відповідності інших країн стандартам організації.

Що змінилося зараз? Напередодні першого засідання FATF у 2023 році, що проходить у Парижі 20-24 лютого, чергове звернення до організації направив голова НБУ Андрій Пишний. Він навів наступні аргументи. По-перше, РФ та Іран, що входить до “чорного списку” FATF об’єднали свої міжбанківські системи, щоб створити канали обходу міжнародних санкцій.

Тобто гроші з країни “чорного списку” безперешкодно потрапляють до світової фінансової системи. По-друге, РФ використовує найманців ПВК “Вагнер”, діяльність якої підпадає під критерії поняття “терористична діяльність”. США нещодавно внесли цю організацію до списку транснаціональних злочинних організацій, на групу також наклав санкції Євросоюз.

Після призупинення членства РФ у FATF усі держави світу (зокрема й ті, що досі не запровадили жодних санкцій) будуть змушені застосовувати посилену перевірку будь-яких транзакцій, повʼязаних з фінансовою системою Росії, пояснював у інтервʼю німецькому виданню Zeit Online Марченко. “Це ослабить економіку Росії та додать проблем з фінансуванням війни в Україні”, — зазначив тоді міністр. 

Світлана ЗАРАЖЕВСЬКА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.