Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

НАЗК проводить перевірку щодо Кирила Тимошенка за відповідною інформацією в ЗМІ, — Голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков

[15:19 12 декабря 2022 года ] [ Цензор, 12 декабря 2022 ]

Попри те, що повномасштабна війна змінила пріоритети в країни, в Україні не вщухають корупційні скандали. При цьому міжнародні партнери не стали менш прискіпливими до корупційних ризиків, і від того, як Україна їх долатиме, напряму залежить сума допомоги. Національне агентство з питань запобігання корупції має відстежувати всі ці скандали і ризики.

Про останні корупційні скандали з високопосадовцями і законопроєктами, про вимоги Заходу та роботу над санкціями кореспондентка Цензор.НЕТ поговорила з керівником НАЗК Олександром Новіковим.

АНДРІЙ СМИРНОВ ЗАЗНАЧИВ, ЩО САМЕ В НЬОГО ПЕРЕБУВАЛО 10 РІШЕНЬ РНБО ПРО САНКЦІЇ, УЖЕ ПРОГОЛОСОВАНИХ КІЛЬКА МІСЯЦІВ ТОМУ

Війна досить суттєво змінила сферу інтересів НАЗК і останні місяців 6 ви найбільше асоціюєтеся із санкційними списками росіян. Як ви взагалі стали займатись цією роботою?

— НАЗК — найбільший в Україні аналітичний орган. У перший день російського вторгнення до нас із проханням допомогти ідентифікувати осіб, причетних до розв’язання та ведення цієї війни, звернулося МЗС. І понад 100 аналітиків НАЗК розпочали ідентифікацію таких осіб. 17 березня ми направили перші списки осіб, які причетні до війни — російських олігархів і вищого керівництва рф — Міністру закордонних справ, а також Генеральному прокурору для оголошення підозри.

Ми ведемо не лише цей проєкт, який працює на воєнну перемогу України. Ми також тісно співпрацювали з департаментом контррозвідувальної діяльності СБУ, у перші місяці напрацьовували реєстр колаборантів — осіб, які допомагали росії вести цю війну.

Крім того, окремою командою ми ідентифікували іноземців, які працюють у російських топкомпаніях та зробили так званий “список ганьби”, направили листи їм та іноземним компаніям, в бордах яких вони паралельно працюють. Багато хто пішов з посад.

Ми також брали участь у створенні закону про конфіскацію російських активів. Тобто кожен підрозділ НАЗК орієнтований на те, щоб наблизити перемогу — як через належне виконання основних функцій, так і через внесок у санкційну політику та контррозвідувальну роботу.

- На сьогодні, скільки осіб у вашому попередньому санкційному списку?

— До початку повномасштабного російського вторгнення 24 лютого найбільш підсанкційною країною у світі був Іран. Тут із 1970-х років минулого століття, за майже 50 років, наклали санкції на понад тисячу осіб — фізичних і юридичних. На сьогодні НАЗК ідентифікувало понад 20 тисяч фізичних і понад 4 тисячі юридичних осіб, які беруть участь на боці росії в цій війні. Із цих осіб за активної участі НАЗК Україна вже наклала санкції на 3113 фізичних та 1374 юридичні особи. Тобто це безпрецедентний масштаб санкціонування.

- Хто буде в наступній порції — якщо так можна сказати — осіб, яких ви буде пропонувати робочій групі?

— Є чітка послідовність накладення санкцій, яка визначена документом № 3 міжнародної санкційної групи Єрмака-Макфола, куди входять і представники НАЗК. Ця черговість передбачає накладення санкцій на 10 категорій осіб (але, звичайно, є і підкатегорії). По-перше, це олігархи і члени їхніх сімей, представники влади та силових структур, вище військове керівництво, керівники російських підприємств та банків, керівництво політичних партій, пропагандисти. Саме на цьому етапі перебуває діяльність НАЗК та міжвідомчої робочої групи, якій допомагає агентство. Більш ніж на 3000 осіб із російського ВПК має бути накладено санкції. Крім того, вже опрацьований пакет кандидатів на накладення санкцій з числа пропагандистів і керівників медіакомпаній, туди ж входять і представники духовенства. Останніх понад сто осіб, а загалом цей пакет включає понад 2 тисячі осіб. Уже підготовлено пакет пропозицій для накладення санкцій на керівників правоохоронних органів, силових структур, адже саме вони забезпечують у росії атмосферу страху, яка дає можливість продовжувати цю війну. Потім — керівництво центральних органів основних політичних партій та їхніх регіональних відділень, керівники великих державних компаній, банків, компаній, що належать представникам влади та членам їхніх сімей. Також адвокати і судді, бо саме судді — опора режиму й саме вони незаконно кидають людей за ґрати за позицію проти війни.

НАЗК проводить перевірку щодо Кирила Тимошенка за відповідною інформацією в ЗМІ, — Голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков 01

- Ви сказали про групу Єрмака-Макфола, я так розумію, що вся ця система має під собою певне ідеологічне підґрунтя. Чи могли б ви розповісти суть концепції?

— Російська вертикаль влади має такий вигляд: путін — нагорі цієї піраміди, нижче нього — олігархи й нижче — конституційна система влади росії. Для того, щоб зруйнувати цю піраміду, треба змусити людей, які перебувають на державних посадах або на чолі компаній, звільнитись. Це зменшить спроможність росії вести цю загарбницьку війну.

НАЗК отримує звернення від представників великого бізнесу росії щодо того, які дії вони мають вчинити, щоб позбутися статусу “кандидата на санкції”. Це дуже зрозумілі дії — засудити публічно військову агресію росії (фактично сказати, що путін є військовим злочинцем), припинити сплату податків у російській федерації, тобто припинити фінансувати війну та пожертвувати значну частину своїх статків у фонд відновлення України, а після того звернутись із відповідними підтверджувальними документами до НАЗК.

Річ у тім, що в усьому світі санкції — це не притягнення до відповідальності, а спонукання змінити свою поведінку. Фактично російська владна еліта має змінити свою поведінку і зрозуміти, що їм не однією дорогою з путіним у Гаагу. А той, хто не хоче в Гаагу, має змінити владу в росії.

- Але водночас процес накладення санкцій в Україні довгий час буксував і той же ЦПК попереджав, що російські бізнеси за цей час або перепишуть свої активи на якісь кіпрські офшори або на українських партнерів? Чи відстежували ви, наскільки масовими були такі історії?

— Ми досліджували це питання — перевіряли, чи перереєстровувались активи безпосередньо тими особами, які перебувають у списках кандидатів на санкції. Масової зміни власників ми не ідентифікували. Була ситуація вже після початку повномасштабної війни зі зміною власників Альфа-банку, — те, що ми всі бачили. Але масових випадків ми не знайшли.

- І до вас не приходять листи, що “ай-ай-ай, ми тут білі пухнасті кіпріоти, а ви нас під санкції. Зніміть їх, ми не винуваті”?

— До нас звернулась низка осіб, які стверджують, що вони не є проксі пана Бабакова. При чому з однаковими листами з латвійських адрес. І таке надсилання може свідчити, що вони представляють не себе, а інших осіб.

- Після рішення щодо Євтушенкова ми не бачили арештів російських активів за рішенням Антикорсуду…

— Днями було рішення ВАКС про стягнення за позовом Мінюсту в дохід держави майнових прав на квартиру ректора Кримського федерального університету ім. В. І. Вернадського Андрія Фалалеєва, який публічно підтримав військову агресію росії проти України, як керівник закладу закликав суб’єктів освітнього процесу надавати матеріальну підтримку збройним силам рф.

- Ммм… Завжди хочеться більшого, хоча б рішення щодо Віктора Федоровича легітимного. А питання в тому, що поки немає ухвал судів, що означають санкції РНБО для російського бізнесу?

— Це означає, що цей бізнес не може бути проданий або перереєстрований на інших осіб. Найперше. Також вони не можуть вивести гроші зі своїх рахунків. Мін’юст, якщо встановить достатню кількість доказів для того, щоб звернутися до ВАКС, готує позовну заяву й після рішення суду такі активи можуть бути конфісковані на користь народу України.

- Наскільки я розумію, що від початку мало бути так, що НАЗК представляла б Україну в суді, а не Мін’юст. Чому ця норма змінилась?

— Прийнятий закон про санкції передбачав, що НАЗК буде звертатись. У нас для цього є інституційна спроможність — як я вже казав, у нас працюють понад 200 аналітиків — але президент наклав вето.

- Я чула від інших джерел, що саме з Андрієм Смирновим була пов’язана заминка із запровадженням санкцій. Наскільки це відповідає дійсності?

— 30 серпня, тобто фактично після 6 місяців повномасштабної війни, відбулося перше засідання робочої групи з питань санкційної політики, яка була створена відповідно до рішення уряду. На цьому засіданні Андрій Смирнов зазначив, що саме в нього перебувало 10 рішень РНБО, уже проголосованих кілька місяців тому. Тобто президент і інші члени РНБО вже проголосували за накладення санкцій, але він не передав ці проєкти указів на підпис президенту. Це інформація від нього самого. У Андрія Смирнова також ще були десятки проєктів рішень РНБО на опрацюванні.

- Він це якось пояснив?

— Він сказав, що в разі оскарження росіянами цих указів мав би захищати президента в суді.

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК В ОСОБІ ЗАСТУПНИКА ГОЛОВИ ВИСЛОВЛЮВАВ ПОБОЮВАННЯ, ЩО НАКЛАДАННЯ САНКЦІЙ НА ФРІДМАНА МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ ДО НЕСТАБІЛЬНОСТІ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ

- Ви на початку інтерв’ю сказали, що про формування санкційного списку вас просило МЗС. Який вигляд має ваша співпраця з міжнародними партнерами в плані санкцій? Ви передаєте списки, узгоджуєте якісь законодавчі кроки?

— З березня ми передавали списки кандидатів на санкції посольствам України у країнах ЄС, у Японії, США, Британії. Потім цей процес був впорядкований і вже саме МЗС через уповноважених осіб організовувало передачу. Ми також окремо готували для партнерів у США профайли про окремих осіб для накладення на них санкцій. Наразі вся інформація передається до Офісу генпрокурора, МЗС та СБУ, і МЗС уже передає відповідними каналами.

- До подій навколо Фрідмана в Британії ви теж причетні?

— Ми ще 17 березня ідентифікували його кандидатом на санкції, які були накладені на нього, на жаль, лише у вересні.

- Я знаю, що в робочій групі були люди, які просили не запроваджувати санкції по банку. Можете сказати, хто це був?

— Відповідно до регламенту, я не можу коментувати рішення робочої групи, ухвалені після затвердження регламенту. Тому я можу прокоментувати лише в частині подій, які відбулися до затвердження регламенту. Національний банк в особі заступника голови висловлював побоювання, що накладання санкцій на Фрідмана може призвести до нестабільності банківської системи й нестабільності українського Альфа-банку.

—  Чи після зміни керівництва НБУ змінилась ця позиція?

— Після зміни керівництва НБУ позиція цієї інституції стала 100 % проукраїнською, зокрема, і щодо цього банку.

- Ми опинились у тій ситуації, коли ми отримуємо величезні суми допомоги від наших закордонних партнерів до бюджету. Чи ставлять вони якісь вимоги зі сфери антикорупційної діяльності до нашої влади? Чи залежить від цього, чи отримаємо ми більші гроші або менші?

— Управління корупційними ризиками напряму пов’язане з наданням Україні допомоги. Не тільки фінансової, але і збройної. Як тільки Україна зможе довести, що система управління корупційними ризиками в процесі відновлення, процеси постачання зброї відповідають стандартам НАТО, ЄС, Організації економічного розвитку і співробітництва, то розміри і військової, і фінансової допомоги будуть ще більші.

- Влітку були листи конгресвумен Вікторії Спартц щодо контролю за постачанням зброї, чи були до вас аналогічні звернення перевірити саме цю сферу?

— До НАЗК пані, яку ви назвали, не зверталась, але є постійний запит партнерів щодо системи контролю ризиків. Тому на сьогодні Міноборони, наскільки мені відомо, уже впроваджує системи управління логістикою за стандартами НАТО, систему контролю за постачанням озброєння від наших партнерів. Тобто зараз усі необхідні запобіжники МО вибудовуються. Ініціатива RISE також підтримується новопризначеним віце-прем’єром Олександром Кубраковим. Є таке поняття як tone of the top, і в цьому плані керівник Міноборони та віцепрем’єр задають тон нульової толерантності до корупції і демонструють намір розбудувати абсолютно доброчесні системи управління.

- Оскільки ви згадали Кубракова, то минулого тижня він об’єднав управління двома надпотужними міністерствами. З погляду НАЗК, наскільки це підвищує корупційні ризики?

— На сьогодні НАЗК аналізує корупційні ризики, які виникають у результаті об’єднання цих міністерств. Вони, насамперед, пов’язані з тим, що Міністерство інфраструктури та Мінрегіон погоджували одне одному окремі державні програми, отже, здійснювали взаємоконтроль процесів одне одного. Наразі цей процес не завершений. Згодом ми зможемо озвучити нашу позицію.

- І, відповідно, чи перевіряєте ви більш активно співробітників Міноборони у зв’язку із закупівлями зброї?

— Роль НАЗК у перевірках органів влади полягає у верифікації дотримання закону про запобігання корупції, тобто створення систем управління ризиками, каналів повідомлення про корупцію з боку уповноважених підрозділів відповідних органів влади. Ми завершили перевірку Міноборони, встановили порушення, допущені окремими підрозділами цього міністерства. Акт надіслано міністру.

Крім МО, ми також перевіряємо ще низку суб'єктів зі сфери оборони — спецекспорт, агенцію оборонних закупівель.

- Рано я до вас прийшла…

— Але я не думаю, що ми зробимо результати цих перевірок аж надто публічними з огляду на безпекові моменти, пов’язані з війною.

НАЗК проводить перевірку щодо Кирила Тимошенка за відповідною інформацією в ЗМІ, — Голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков 02

УКРАЇНА ЛИШИЛАСЬ ЄДИНОЮ КРАЇНОЮ У СВІТІ, ЯКА ЗУПИНИЛА ЧЕРЕЗ КОВІД ПОДАННЯ ЗВІТІВ ПОЛІТИЧНИМИ ПАРТІЯМИ І ДОСІ НЕ ВІДНОВИЛА

- До війни левова частина вашої роботи була пов’язана з декларуванням — особистим та партійним. Наскільки критичним для держави є те, що ми вже третій рік не бачимо декларацій партій і вже рік не бачимо декларацій чиновників?

— Україна лишилась єдиною країною у світі, яка зупинила через ковід подання звітів політичними партіям і досі не відновила. Це питання є критичним, тому що політичні партії фактично формують усі інші політики в державі.

- Чи були у вас зустрічі з керівництвом Верховної Ради, чи обговорювали ви необхідність змін у законодавство? Я знаю, що в Раді є законопроєкт Давіда Арахамії, але коли його збираються ухвалити, неясно.

— В п’ятницю (2 грудня — Цензор.НЕТ) пан Арахамія і пан Корнієнко пообіцяли, що такий закон буде винесений на голосування не пізніше січня. Закон, який відновить і декларування. Сподіваюсь, що він буде прийнятий.

- Я правильно розумію, що з початку повномасштабного вторгнення ви зупинили перевірки декларацій, навіть ті, які вже йшли?

З початку повномасштабного вторгнення ми зупинили перевірки, й потім Верховна Рада 6 березня прийняла відповідний закон, який заборонив їх проведення.

- Тобто історії певних людей лишилися підвішеними?

— Так.

- Я, наприклад, пам’ятаю, що ви ініціювали перевірку в грудні минулого року щодо депутатки Аллахвердієвої і зараз ЦПК вдалося змусити генпрокурора розпочати провадження проти неї. Чи це результати вашої перевірки?

— Ні, ми почали повну перевірку декларації за 2020 рік, а кримінальне провадження розпочато через події, які сталися у 2021 році.

- Водночас ви вже під час війни склали протокол про адміністративне правопорушення щодо мера Чернігова Атрошенка — там, здається, дружина за кордоном користувалася його службовим автомобілем?

— Так, службовим автомобілем і послугами службового водія користувалася дружина.

- З'явилося повідомлення про рішення суду щодо Атрошенка. Це НАЗК подало до суду?

— НАЗК складало стосовно нього протокол про вчинення адміністративного правопорушення та направляло до суду.

- Чи вивчає аналогічно НАЗК ситуацію з машинами Кирила Тимошенка?

— НАЗК проводить перевірку за відповідною інформацією в ЗМІ.

Якщо ми хочемо отримати мільярди доларів на відновлення України й на військову допомогу, що гарантує нашу перемогу в цій війні, ми маємо гарантувати нашим західним партнерам підзвітність органів державної влади. Бо на уряди наших партнерів є певний тиск — росія використовує наратив, що Україна є державою, де не вибудувані механізми запобігання корупції, а тому не треба надавати нам допомогу. А партнерам треба пояснити своїм виборцям, чому ця допомога надається. Тому потрібна подача декларацій, подача звітів політичних партій, щоби бачити, що ніхто не наживається на людському горі. Це забезпечення систем управління ризиками. Без цього ми не зможемо перемогти росію.

МИ, ПОЧИНАЮЧИ ІЗ СЕРПНЯ ЦЬОГО РОКУ, ПРОВОДИЛИ ПЕРЕВІРКУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОВА НА ПРЕДМЕТ НАЯВНОСТІ КОНФЛІКТУ ІНТЕРЕСІВ У ДІЯХ ЇЇ КЕРІВНИКА

- Про “ніхто не наживається”. Буквально кілька тижнів тому вийшли одразу два розслідування колег щодо керівника Дніпропетровської ВЦА Валентина Резніченка. Чи вивчали ви після цього цей кейс?

— Ми, починаючи із серпня цього року, проводили перевірку Дніпропетровської ОВА на предмет наявності конфлікту інтересів у діях її керівника.

- Що вас спонукало до перевірки?

— Публікація ваших колег із “Наші гроші” від 9 серпня “Знайдені будівельники, яким держава заплатила понад 1 мільярд гривень. І це не на зруйновані будинки”. Ми встановили, що перерахування здійснювалися на фірми, пов’язані зі співмешканкою пана керівника адміністрації. І потім ці матеріали були доєднані до матеріалів кримінального провадження, яке зареєстроване НАБУ.

Будь-який корупційний злочин містить у собі конфлікт інтересів. Перераховувати гроші підприємству, де твоя близька людина є засновником або має стосунок до нього — це порушення закону. Тим більше у війну, тим більше в такому розмірі. Ба більше, Дніпропетровська ОВА перешкоджала НАЗК у проведенні цієї перевірки.

- Яким чином?

— Не надавали документи. Ми навіть склали адміністративний протокол на заступника керівника Максима Беспальчука.

- Які можуть бути наслідки в цієї ситуації?

— Взагалі може бути два види відповідальності за наслідками конфлікту інтересів — адміністративна, якщо збитки не настали, і кримінальна, якщо збитки настали (а саме так НАБУ й САП на сьогодні кваліфікують цю справу).

- Я думаю, що в читачів може виникнути питання, чому ви перевіряєте Резніченка й Атрошенка, але не перевіряєте народних депутатів?

— Ми перевіряємо й народних депутатів. Наприклад, в нас є звернення від депутатки “Голосу” про конфлікт інтересів у діях голови Верховної Ради Руслана Стефанчука, який начебто підписує заяви про відрядження одним депутатам, а іншим не підписує. Навіть у війну ми перевіряємо всі звернення.

Нещодавно ми склали протокол щодо голови секретаріату одного з парламентських комітетів. Перельоти йому оформлювало підприємство, де працює його дружина. Вартість послуг, отриманих чиновником безкоштовно, становить сотні тисяч гривень.

- У вас за останній рік є два ідентичні кейси, пов’язані з призначенням керівника “Нафтогазу”. В обох випадках ви казали, що людина не може бути призначена і в обох випадках Кабмін призначав. Спершу Вітренка, потім Чернишова. Водночас щодо Вітренка ваш припис зупиняли через ОАСК. Чим завершилася та справа?

Це унікальна справа. Юрій Вітренко незаконно перебував на посаді голови правління Нафтогазу до 31 березня 2022 року, коли Кабінет Міністрів звільнив його і відразу призначив. Чому це відбулося? Тому що закон забороняє бути керівником компанії протягом року після того, як цей керівник приймав рішення чи впливав на діяльність цієї компанії. Тому уряд зробив такий юридичний крок.

- Це дасть змогу їм уникнути відповідальності за незаконне призначення?

Касаційний суд скасував рішення апеляційного суду, що зупиняло наш припис. Але припис фактично вичерпав свою дію, бо пан Вітренко був звільнений. Очевидно, що призначення пана Чернишова також порушувало би закон, бо закон забороняє укладати будь-які угоди з підприємствами приватного права. Фактично “Нафтогаз” не є підприємством приватного права, попередній керівник — до Вітренка — затвердив статут, де НАК називався підприємством приватного права. Це давало змогу Нафтогазу не подавати декларації. Зараз уряд дослухався до рекомендацій НАЗК — виключив із положень статуту норму, що Нафтогаз є підприємством приватного права, й це автоматично дало можливість призначати пана Чернишова його головою. Тому що тепер визнано, що це юридична особа публічного права й тепер можна призначати навіть міністра, який впливав на діяльність підприємства.

І тут треба зазначити ще одне — мета НАЗК відмінна від мети НАБУ. Наша робота полягає в тому, щоб, в ідеалі, у НАБУ, ДБР не було роботи. Ми займаємось зміною культури українців, найперше — урядовців, від культури толерування корупції до культури максимальної доброчесності. І ця справа з Нафтогазом — це про те, як змінювати ситуацію з такої, що порушує закон, до доброчесних процесів і призначень. Тому ми будь-якому керівнику, органу готові допомогти зробити так, щоб їхні дії відповідали вимогам управління ризиками й запобігали корупції.

- І в рамках цих функцій ви аналізуєте законопроєкти Верховної Ради. Наскільки часто в них зашиті корупційні схеми?

— Понад 100 висновків антикорупційних експертиз ми підписали, починаючи з червня 2020 року. Результат нашої роботи — усе менше й менше корупційних норм у законопроєктах.

- З чим би ви це пов’язали?

Ми розробили методику експертизи корупційних факторів, яку надіслали кожному депутату, кожному керівнику органу центральної влади. Це підвищило розуміння, які норми можуть бути корупційними і як зробити так, щоби простору для корупції не було.

НАЗК проводить перевірку щодо Кирила Тимошенка за відповідною інформацією в ЗМІ, — Голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков 03

ОЧЕВИДНО, ЩО ВИЗНАЧЕННЯ САМОБУДУ В 5655 — ЦЕ НЕ ТЕХНІЧНА ПОМИЛКА, А ЯВНИЙ КОРУПЦІЙНИЙ ФАКТОР

- Тоді давайте перейдемо до конкретного прикладу — нещодавно ви зробили критичний висновок на законопроєкт 5655, який стосується сфери містобудування. Це вже другий негативний висновок НАЗК на законопроєкт. Хоча Олена Шуляк, яку позаочі вважають головною натхненницею цього законопроєкту, назвала ваші зауваження технічними правками. Чи погоджуєтесь ви з тим, що ви дали технічні правки?

— Висновок антикорупційної експертизи на законопроєкт 5655 ми готували понад рік тому. Текст до другого читання був надісланий до нас комітетом лише два тижні тому. Ми його проаналізували, встановили, що більшість наших зауважень були враховані, й норми, які могли створити корупцію, були приведені у відповідність до наших рекомендацій. Але з’явилися нові слабкі місця цього закону, ми їх ідентифікували й надіслали коментарі з пропозиціями до комітету. Після цього ці зауваження були зняті в доопрацьованій редакції цього законопроєкту.

- Прямо зняті цілі статті?

— Ні, вони були доопрацьовані з урахуванням наших зауважень. Для прикладу — самовільним будівництвом у проєкті до другого читання — й очевидно, що це був величезний корупційний ризик — не вважалося порушення містобудівної документації.

- Важко це назвати технічною помилкою.

— Очевидно, що це не технічна помилка, а явний корупційний фактор. Але треба віддати належне пані Шуляк, вона сприйняла наші застереження і переконала комітет внести зміни до тексту законопроекту.

- А ви бачили остаточну версію?

Ні, остаточна версія після доопрацювання у Комітеті 8 грудня до нас поки що (на момент запису інтерв‘ю — Цензор.НЕТ) не надходила.

- Тобто ми ще можемо побачити і третій висновок?

— Я сподіваюсь, що в процесі доопрацювання не з’явились нові норми, які потенційно можуть становити корупційні ризики.

- Взагалі наскільки законодавство щодо містобудування корупціогенне? Бо активісти критикували не лише цей законопроєкт, але й інші, які ухвалювали останнім часом, вказуючи, що найбільш вони корисні забудовникам, наприклад, про захист інвесторів чи бомбосховища.

— Ми не проводили аналіз цих законопроєктів. Не можу їх коментувати. Але, очевидно, що баланс інтересів інвесторів і забудовників порушений у бік останніх.

Містобудування і розподіл земельних ресурсів — це, за результатами наших опитувань, одна з найбільш корумпованих сфер суспільних відносин. І вони є одним із головних пріоритетів Антикорупційної стратегії на 2023—2025 роки. Насправді окремі позитивні норми цього законопроєкту — 5655 — це частина Антикорупційної стратегії.

- У вас ще були кейси, де ви привернули увагу суспільства і влади (сподіваюсь), до корупційних ризиків. Мова про перетин кордону й ліцензування фармакологічних компаній, точніше позбавлення ліцензій через присутність на російському ринку. Чи отримали ви якийсь фідбек від влади щодо цих кейсів?

— Уряд надіслав до НАЗК пропозицію очолити процес усунення корупційних ризиків у перетині кордону. Зараз усі органи влади надіслали нам свої пропозиції, ми сформували план, який найближчим часом направимо Уряду. І серед усього першим пунктом там є внесення змін до Указу Президента про запровадження воєнного стану. Це дуже точкові зміни до указу про запровадження воєнного стану, які передбачають заборону на перетин кордону чоловікам з 18 до 60 років, крім винятків, встановлених Кабміном. Цей проєкт указу має бути затверджений Верховною Радою, що відкриє можливість змінити інші нормативні акти, зокрема, постанови Кабінету Міністрів, і врегулювати, як можна виїжджати студентам на навчання, працівникам у службові відрядження, волонтерам по допомогу, яким чином прикордонній службі побудувати взаємодію з військовими адміністраціями, які надають дозволи на відрядження.

- А що стосується дослідження про порушення на фармацевтичному ринку, щодо наказу МОЗ?

— Ми провели робочу зустріч із міністром, домовились, що НАЗК надасть методичну допомогу, щоби передбачити процедури, які мінімізують ризики монополізації процесів. Також було досягнуто домовленостей, що накази МОЗ будуть приведені у відповідність до закону про запобігання корупції.

- Сам головний фігурант — пан Соловйов, якому закидали вплив на роботу комісії — з вами зустрічався?

— Так, ми мали зустріч. Він також заявив, що підтримує імплементацію антикорупційних запобіжників.

- Якщо станеться так, що після всіх цих зустрічей, обіцянок, у тому ж 5655 чи роботі робочої групи лишаться корупційні ризики, чи достатньо у вас механізмів, щоб цьому протидіяти?

— Антикорупційна експертиза — це передбачений законом механізм, щоб не допустити прийняття законів і актів уряду, які роблять можливими корупційні дії. Антикорупційна експертиза передбачає зупинку прийняття акта на 10 днів і врахування висновку антикорупційної експертизи.

Я впевнений, що жоден міністр, жоден народний депутат не захоче приймати такі акти, які позначать його як особу, що створила корупційну схему.

- Правда?

— Це підтверджено даними. На сьогодні, якщо ми аналізуватимемо рівень зміни суспільних настроїв, то побачимо таку тенденцію: якщо до війни лише 40 % українців вважали, що корупцію за жодних умов не можна виправдати, то зараз це 64 %. Якщо до війни лише 44 % громадян готові були повідомляти про корупцію, то сьогодні це 84 %. Це нещодавнє дослідження USAID. Наразі якщо ти толеруєш корупційні практики, то ти будеш на узбіччі будь-якого суспільного процесу. Це в кращому випадку. У гіршому — арештований правоохоронними органами.

БЕЗ РОСІЯН БИ МИ НЕ НАПРАЦЮВАЛИ СПИСКИ З ПОНАД 24 ТИСЯЧ ОСІБ, ПРИЧЕТНИХ ДО ВІЙНИ. ЗЛИВАЮТЬ ПОСТІЙНО

—  Все ж наші органи глибоко просякнуті корупцією. Як часто на собі ви відчуваєте невдоволення, інтриги, протистояння, пошуки компромату?

— Цей тиск навіть у війну, що дивно, ми відчуваємо. Але його джерело — це одиничні суб’єкти, яких я вже згадував.

- До речі, в одному з недавніх інтерв’ю ви сказали, що складання списку олігархів наразі не є обов’язковим. Чому так вважаєте?

— Я сказав не так, а що з погляду НАЗК він не є пріоритетним. Президенту визначати це. РНБО, як ви знаєте, уже почало процес створення реєстру.

- Чому ви все ж назвали це не пріоритетним? Наприклад, я була критично налаштована щодо законопроєкту, бо вважала його несуттєвим для зміни системи й що в цьому значно важливішими були би зміни в антимонопольне законодавство. Що рухало вами?

— Тому що на сьогодні весь народ України спільно з ЗСУ, Президентом працює на єдину мету — протидію російській агресії. Саме тому протидія агресору на полі бою, дипломатія, санкції і нормальне функціонування основних демократичних інституцій є пріоритетом.

- Контраверсійно звучить — боротьба з олігархами не в пріоритеті. Чим там той Новіков займається? Жартую. У вас ще було таке контраверсійне судження — ви були не проти, щоб деякі учасники списку виплатили Україні добровільний внесок, щоб уникнути санкцій. Але вони роками годували систему, яка нас убиває. Хіба внесок — це достатньо?

— Метою застосування санкцій є вплив на поведінку особи, зміна поведінки. Тому Україна прямо зацікавлена в зміні поведінки російських олігархів та урядовців. У чому має полягати ця зміна? Вони мають засудити політику кремля, визнати, що росія незаконно захопила територію України, припинити сплату податків і пожертвувати значну частину свого статку в український фонд відновлення, припинити всі господарські операції в росії та звернутися до ініціатора накладення санкцій із підтверджуючими документами. Це не забаганка, це документ, затверджений групою Єрмака-Макфола, який розміщений на сайті Президента. І це вигідно Україні. Тому що якщо висмикнути якомога більше людей із російської вертикалі влади, вона швидше завалиться. І це збереже життя десяткам тисяч українців.

- Мені здається, що ментальність російської влади передбачає жорстке покарання за зраду — усі ці отруєння опонентів. А відтак вірогідність таких кроків видається малою.

— Вона висока, й російський бізнес десятками щотижня звертається по роз’яснення, як це зробити. На лаві в Гаазі російській владі буде не до того, щоб карати. А Україна переможе в цій війні.

До речі, створений перехідний російський парламент, сподіваюсь, пришвидшить звільнення світу від російського нацизму.

- Ви вірите в хороших рускіх?

Вірю у корисних для якнайшвидшої перемоги України.

- А яка їхня користь?

Користь може полягати в усуненні путіна від влади, видачі російських злочинців міжнародним судовим органам, поверненні окупованих територій та сплаті коштів за заподіяні збитки. Є російські сили, які підтримують передачу золотовалютних резервів росії для відшкодування збитків Україні. Крім того, перехідний парламент заявив, що росія має бути безпечною і гарантує народам росії право на самовизначення.

- Я погано уявляю, як ці люди можуть здобути владу в росії. Але той же Ходорковський у Британії дав свідчення на слуханнях щодо групи “Вагнер”. НАЗК ці люди чимось допомагають? Зливають якусь інформацію щодо розкладів у владі, хто є хто?

— Постійно зливають. Ми би без них не напрацювали списки з понад 24 тисяч осіб, причетних до війни. З усіх владних органів через посередників до нас надходить інформація. Російський режим дуже корумпований, тому створює безліч можливостей, щоб отримати інформацію.

- Ви підтримуєте думку, що російська корупція призведе до їхньої поразки?

— Російська корупція — це один із факторів нашої перемоги, поряд зі сміливістю Українського народу, наших Збройних Сил та ефективною боротьбою з корупцією в Україні.

Тетяна Ніколаєнко

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.