Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Знищення “Новочеркаська” в Криму: що він віз, чому так сильно вибухнув і скільки загиблих

[07:20 29 декабря 2023 года ] [ BBC News Україна, 28 грудня 2023 ]

Російська влада визнала загибель однієї людини, поранення чотирьох та “пошкодження”, які отримав великий десантний корабель “Новочеркаськ”, що стояв біля причалу в порту Феодосії під час удару українських повітряних сил ракетами Storm Shadow.

Україна стверджує, що корабель знищений. На відеозаписах помітно, що вже після того, як корабель загорівся, на ньому стався великий вибух. Згодом аналітики оприлюднили супутникові знімки, які можуть свідчити про майже повне знищення і затоплення корабля.

Про характер пошкоджень міноборони Росії нічого не повідомляє, але на відеозаписах і фото в соцмережах, які, імовірно, зробили під час обстрілу, видно сильний вибух.

Геолокувати місце вибуху нескладно — якщо всі ці відео зробили у Феодосії, то там є лише один великий пірс з морськими кранами, він лежить на території торговельного порту. На фото, що з'явилися в соцмережах вранці, видно будівлі на портовому пірсі.

Судячи з коментарів, на знімках видно залишки корабля, який пришвартували біля причалу порту. Ідентифікувати у цих шматках обгорілого й сильно пошкодженого металу надбудови корабля важко, а встановити тип майже неможливо.

З усім тим, оскільки міністерство оборони Росії визнало факт ураження ВДК “Новочеркаськ” у Феодосії, можна з високою ймовірністю припустити, що це можуть бути залишки корабля.

  • Опубліковані відеозаписи також, ймовірно, справжні, хоча геолокувати багато з них важко. Однак, судячи з того, як схожі вибухи на різних роликах, як на них помітні портові будівлі й крани, а також, що всі вони з'явилися приблизно в один час, на них, найімовірніше, дійсно відображена одна й та сама подія — великий вибух у торговельному порту Феодосії в ніч проти 26 грудня 2023 року.

Але головне — в інтернеті досить швидко з'явилися супутникові знімки корабля до та після удару. Нижче — знімки, зроблені 5 і 26 грудня.

Знімок від 5 грудня

Автор фото MAXAR TECHNOLOGIES

Знімок від 26 грудня

Автор фото MAXAR TECHNOLOGIES

На них, по-перше, видно, що корабель дійсно стояв біля пірса порту Феодосії, по-друге, що він затонув, а по-третє, що будівлі на пірсі отримали деякі пошкодження.

Проте жоден з портових кранів не впав, як і щогла освітлення, що стоїть біля місця швартування корабля.

Скільки загиблих?

Скільки людей могло загинути під час вибуху, сказати важко. З одного боку, корабель не був у морі, і частина екіпажу могла бути на березі, з іншого — якщо в цей момент могло відбуватися розвантаження, то екіпаж міг бути присутнім на борту в повному складі.

На відеозаписах помітно, що великий вибух стався після того, як корабель уже спалахнув.

У боротьбі за живучість, у тому числі й у гасінні пожежі на борту, за корабельним статутом має брати участь весь екіпаж. Крім того, до корабля могли підійти пожежники.

Тому говорити про те, скільки людей могло загинути на ВДК, дуже важко.

Феодосійський торговельний порт

Автор фото GETTY IMAGES

Феодосійський торговельний порт. Деякі відео були зняті зі схожого ракурсу
 

 

За повідомленням російського міноборони, внаслідок удару по кораблю одна людина загинула, четверо поранені, однак російські військові зазвичай приховують дані про втрати, особливо на морі.

Так, про загибель у березні 2022 року дванадцятьох моряків з ВДК “Саратов” стало відомо лише через рік.

Штатна чисельність екіпажу ВДК “Новочеркаськ” — 87 осіб, але на борту могло бути і більше, і менше людей. Вантаж могли супроводжувати сторонні особи, а екіпаж — не повністю укомплектований.

Дуже великий вибух

Про те, наскільки потужним був вибух у порту, свідчать не лише відеозаписи та емоційні коментарі авторів. У соцмережах з'явилися повідомлення про уламки корабля, які знаходили у різних частинах міста.

На одному з роликів кореспондентка телеканалу “Вести” Анастасія Калугіна розповідає про досить великий шматок металу, знайдений у Феодосії. У ролику, схожому на фрагмент прямого ефіру, вона також каже, що у сусідніх будинках вибило шибки.

Чи належить цей шматок ВДК “Новочеркаськ” сказати важко, оскільки ролик, що циркулює в соцмережах, має очевидні сліди монтажу, а на сайті “Вестей” знайти його не вдалося — він поширюється в соцмережах.

Судячи з іншого репортажу телеканалу “Вести”, внаслідок вибуху в будинках на прилеглих до порту вулицях були вибиті шибки, і, як розповіла кореспондентка “Вестей”, пошкодження отримала стеля в середній школі номер 10 — судячи з карт, вона розташована приблизно за 800 метрів від місця вибуху.

Ракета Storm Shadow, якою могли вразити корабель, оснащена проникною бойовою частиною вагою 450 кілограмів, але вага вибухівки в ній менша. Вона складається з двох частин — перша пробиває оболонку цілі, а друга проникає та вибухає всередині.

На відеороликах видно, що вибух був досить сильним: на одному з кадрів помітно, що вогонь і дим при цьому підіймалися у 8-10 разів вище за портові крани, що стоять поруч.

Ймовірно, на ВДК таки вибухнув якийсь вантаж, оскільки, по-перше, бойова частина ракети не настільки потужна, по-друге, на відеозаписах видно, що корабель на момент вибуху вже горів, а перед самим вибухом не було чутно ракети, що підлітає.

Що було у трюмі?

Така велика потужність вибуху дозволяє припустити, що всередині корабля був вибухонебезпечний вантаж.

Про те, що Росія використовує великі десантні кораблі для перевезення військових вантажів, повідомлялося раніше.

ВДК “Мінськ”

 

АВТОР ФОТО,UK.WIKIPEDIA

 

Підпис до фото,

 

ВДК “Мінськ”. У вересні 2023 року він був сильно пошкоджений у доку у Севастополі

 

У соцмережах фігурували версії, згідно з якими ВДК міг перевозити боєприпаси чи дрони “Шахед”, якими Росія обстрілює Україну з території Криму.

Імовірність того, що в трюмах “Новочеркаська” міг бути вантаж, який, здетонував і викликав потужний вибух, підтверджується і тим, що корабель стояв біля причальної стінки, можливо, під розвантаженням.

Точно встановити характер вантажу складно, оскільки для цього потрібно побачити хоча б уламки, які розкидало територією порту та околицями.

За однією з версій, у кораблі міг вибухнути боєзапас самого ВДК, на якому встановлені 57-міліметрові зенітні установки АК-725, а також дві пускові установки “Град”. Якби вибухнув боєзапас, особливо ракети до РСЗВ, то було б видно боєприпаси, що розлітаються, і чути звуки вторинної детонації.

Те саме стосується й інших боєприпасів — вторинна детонація снарядів або ракет на складах, що горять, зазвичай добре чутна після першого вибуху.

Однак зробити точні висновки на підставі наявних даних — відео й фото, а також розповідей у соцмережах — складно.

Важлива ціль

У 2021 році у складі Чорноморського флоту Росії було п'ять ВДК, ще шість прийшли у січні 2022 року зі складу Північного, Балтійського та Тихоокеанського флотів.

Вважається, що великі десантні кораблі були потрібні російській армії для висадки морського десанту.

Однак висадити десант на материкове узбережжя України Чорноморський флот так і не зумів. Подробиці цієї невдалої операції ніде не публікували, однак, за оцінками експертів, причинами невдачі могли стати міни, встановлені в морі, а також наявність у ЗСУ ракет і артилерійських систем, здатних вразити кораблі на підході.

Російські ВДК у Криму

Автор фото МІНОБОРОНИ РФ

Росія відпрацьовувала висадку десанту 2021 року в Криму, але 2022-го не зробила цього в бойовій обстановці.
 

 

Так чи інакше, хоч би що стало причиною, Росія відмовилася від висадки десанту, а для ВДК знайшлася інша робота — возити воєнні вантажі. Росія почала використовувати ці кораблі як транспорт вже у березні 2022 року.

Водні логістичні маршрути виявилися настільки важливими, що ВДК стали однією з головних цілей ЗСУ.

У вересні 2023 року БДК “Мінськ” — систершип “Новочеркаська” — був сильно пошкоджений у сухому доку Севастопольського морського заводу внаслідок удару ракетами Storm Shadow. Пошкодження були настільки сильними, що одні коментатори тоді визнали, що корабель, можливо, зовсім не відновлять, інші — що це може зайняти кілька років.

На самому початку вторгнення українські війська обстріляли відразу три ВДК, що стояли в порту Бердянська: “Саратов” потопили, інший ВДК “Цезар Куніков” спалахнув, але залишився на плаву.

Ці випадки мають багато спільного. Усі кораблі на момент атаки не могли маневрувати. “Мінськ” стояв у доці, “Новочеркаськ” і “Саратов” були під розвантаженням. Це дуже спрощує завдання ураження.

Головна відмінність першого удару від інших — він відбувся на ранньому етапі війни, коли Україна не мала ще стратегії протистояння російській армії в Криму.

У середині вересня радник керівника офісу президента України Михайло Подоляк називав три головні напрямки цієї кампанії: зниження можливостей російської протиповітряної оборони, руйнування військових логістичних маршрутів, що проходять через півострів, та вплив на Чорноморський флот.

Удари ВДК цілком укладаються в рамки боротьби з військовою логістикою та Чорноморським флотом, а стали вони, ймовірно, результатом зниження ефективності російської ППО.

Через весь Крим

Російське міністерство оборони заявило, що Феодосію атакували два літаки Су-24, і їх збили приблизно за 125 кілометрів на північний схід від Миколаєва. Українська сторона це не підтверджує.

Раніше з'являлися повідомлення, що українські Су-24, які переобладнали для застосування ракет Storm Shadow/Scalp, запускають їх з акваторії Чорного моря.

Російське Міністерство оборони та окупаційна влада Криму періодично повідомляють про збиті над півостровом ракети Storm Shadow.

Однак під час ударів по судноремонтному заводу та в іншому випадку, коли ракети дуже пошкодили штаб Чорноморського флоту, ракетам потрібно було пролетіти порівняно невелику відстань — обидва об'єкти були у Севастополі.

Феодосійський порт, де знищили “Новочеркаськ”, а також морський завод у Керчі, де на початку листопада ракети вразили військовий корабель, лежить на протилежному кінці півострова стосовно традиційного рубежу пуску українських ракет.

Щоб знищити цілі у Феодосії чи Керчі, ракети мають подолати понад 200 кілометрів над Кримським півостровом, який, як вважається, дуже захищений від повітряних атак.

Можливою причиною успішних ударів ЗСУ по цілях на східному березі Криму є нестача у Росії засобів спостереження, зокрема літальних радарів. Су-24 — досить старі літаки, їх пристосували для пусків західних ракет лише через велике корисне навантаження та наявність двох членів екіпажу.

Російські винищувачі — значно сучасніші, ніж українські — могли б збити такий літак ще до виходу на лінію атаки, але для цього в небі над Кримом має постійно чергувати літак-розвідник А-50 або інший літальний радар, а також ланка перехоплювачів.

Україна, своєю чергою, використовує дані від натівських літаків-розвідників, що регулярно здійснюють польоти над Чорним морем. Ці дані, ймовірно, допомагають ЗСУ вивчати систему ППО Криму, а також під час пусків ракет уникати перехоплення.

Павло АКСЬОНОВ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.