Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Юристи державного значення: судові війни з Коломойським і РФ. Як влаштований бізнес найбільшої юрфірми країни Asters

[08:20 29 сентября 2023 года ] [ Forbes-Украина, 28 вересня 2023 ]

Asters — одна з небагатьох юрфірм, яка вміє перемагати в судах Ігоря Коломойського і Росію. Як влаштована найбільша юридична компанія країни, якою управляють Олексій Дідковський, Армен Хачатурян та Сергій Свириба.

Навесні 2022 року представники сімох великих юридичних фірм були частими гостями в Офісі президента (ОП). Причина — президент Володимир Зеленський дав завдання розпочати підготовку механізму стягнення компенсацій з Росії. Юристи презентували свої ідеї голові РНБО, прем’єр‐міністру та заступнику голови ОП .

Затриматися на Банковій вдалося одній. 18 травня 2022 року двоє представників юркомпанії Asters Маркіян Ключковський та Ендрю Мак увійшли до робочої групи з питань репарацій при Офісі президента.

Asters — найбільша і, схоже, найвпливовіша юркомпанія країни, її сила у диверсифікованій клієнтській базі: іноземні та українські клієнти, державні замовлення.

За портфоліо фірми можна вчити сучасну бізнес‐історію України: від супроводу першої мільярдної угоди, продажу банку Аваль і судових баталій за “Київстар” до гігантської юридичної битви проти Ігоря Коломойського за вже державний ПриватБанк.

Схоже, що троє керівних партнерів — Олексій Дідковський, 49, Армен Хачатурян, 62, та Сергій Свириба, 55, — змогли адаптувати фірму і до воєнних часів. У 2022‐му дохід Asters становив 778,3 млн грн, це трохи менше, ніж 5% падіння до попереднього року.

Якщо рахувати в євро, до якого прив’язані гонорари юристів Asters, падіння є більш значним — 28%. Але це краще, ніж у більшості колег — юридичний ринок впав приблизно на 40%. Як влаштований бізнес Asters та чому, найімовірніше, саме ця фірма гратиме ключову роль у стягненні компенсацій із РФ?

Зі студентської лави 

Коріння компанії, яка за 13 років стане Asters, сягає 1995 року. Коли двоє студентів Київського інституту міжнародних відносин заснували юрфірму “Шевченко, Дідковський та партнери”. На це Олексія Дідковського та Ігоря Шевченка підбив їхній викладач — авторитетний юрист із господарського права Василь Кісіль.

 

“Ані родинних зв’язків, ані якоїсь бази у нас не було”, — згадує Дідковський. І додає, що чи не головною їхньою перевагою було знання англійської мови. За корпоративною легендою, яку переказує Дідковський, фірма стала “мостом” між “світом іноземного бізнесу та українським діловим середовищем”. “Нашими першими клієнтами були відомі світові бренди”, — каже Дідковський.

Некорпоративна історія трохи прозаїчніша. “Ігор з Олексієм сідали за телефонний довідник “Жовті сторінки” і телефонували у представництва іноземних компаній в Україні, пропонуючи юридичні послуги”, — розповідає колишній співробітник компанії, який розмовляв на умовах анонімності.

“Україна наприкінці 1990‐х — на початку 2000‐х була диким полем із правової точки зору, згадує старший партнер Asters Армен Хачатурян, який прийшов у фірму 2002 року, до цього він встиг відучитися в Єльському університеті та попрацювати в США. З його спогадів, конкуренції у “міжнародці” майже не було — юрфірм, що надавали якісні послуги, можна було перерахувати на пальцях однієї руки: “Юрзовнішсервіс”, “Василь Кісіль і Партнери”, “Проксен” та “Салком”.

Фірма Дідковського — Шевченка досить швидко пробилася до “вищої ліги”. 1997 року отримала в клієнти норвезьку телекомунікаційну компанію Telenor, яка була найбільшим акціонером “Київстару”. “Наші послуги обходились їм у $20 000—50 000 на місяць, — згадує Дідковський. — Це були чималі цифри для того часу”. Тільки на цьому клієнті компанія заробила кілька мільйонів доларів.

2004 року компанію визнали найкращою юрфірмою країни в рейтингу газети “Юридична практика”. Компанія брала участь у багатьох знакових угодах для українського бізнесу: продажі банку “Аваль”, випуску перших євробондів України, купівлі ТАС‐банку. Компанія стала Asters у 2008 році, після того як Шевченко вийшов з бізнесу. Розійшлися цивілізовано.

Показники компаній у 2021—2022 роках

Колишній співробітник (уже згаданий у цій статті) розповів, що Шевченко отримав за свою частку “чималі гроші”, які сплачували траншами кілька років. На думку двох співрозмовників, вихід Шевченка зіграв позитивну роль в історії фірми: “Коли він пішов, Хачатурян, який мав західну освіту та досвід роботи в юрфірмах США, змінив філософію фірми і запровадив західні стандарти в управлінні”. Знакова подія для Asters — злиття з конкурентом Magisters у 2018 році. Це зробило компанію беззаперечним №1 на ринку.

Ініціаторкою злиття була Asters, компанія отримувала одну за одною справи державного рівня: суд Ощадбанку проти РФ на $1,3 млрд, справа про “бонди Януковича”, набирала обертів юридична баталія за .

Фірмі потрібно було більше професійних спеціалізованих юристів. А міжнародна експертиза Magisters була поза сумнівом, компанія першою в країні вийшла на іноземні ринки, у момент об’єднання у неї вже був офіс у Вашингтоні. Дідковський так описує цілі об’єднання: посилення експертизи та збільшення частки ринку.

Крім того, фірми були схожі за корпструктурою і розподілом прибутку серед партнерів. “Із Сергієм ми знайомі багато років, наші фірми розвивалися паралельно, мали спільне бачення багатьох питань”, — коментує Дідковський. Сергій — це ще один випускник КІМО, Сергій Свириба. 1997 року він із Олегом Рябоконем заснував юрфірму “Магістр & Партнери”. Те, що він одногрупник сьогоднішнього голови ОП , у 2018‐му ще навряд чи мало значення.

Об’єднання було рівнозначне, попри те що Asters була більшою, говорить колишній PR‐координатор Asters Олег Киричук. Власниками суперкомпанії стали 10 партнерів — по п’ять з кожної фірми. Загальна кількість персоналу зросла до 250 людей, із них 140 юристів; у конкурента Sayenko Kharenko — близько сотні.

“Ощад”, “Приват” і “борг Януковича”

У 2015 році , який тоді очолював , подав до Міжнародного арбітражу амбітний позов проти РФ — вимагав $1,3 млрд за втрачені в Криму активи. Банк найняв лондонську фірму Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan. У таких великих справах лід-юристи зазвичай залучають місцевих партнерів. Британці провели конкурс, перемогла Asters.

Справу розглядали шість років, “Ощад” здобув остаточну перемогу у 2021 році. “Це рішення стало першою в історії перемогою української державної компанії у справах з відновлення пов’язаних із Кримом прав та інтересів за допомогою міжнародного механізму захисту інвестицій”, — наголошує Дідковський.

 

Крім досвіду результативної боротьби з РФ у судах, Asters отримала теплі контакти з людьми, які зараз визначають політику держави щодо компенсацій від РФ. Саме сьогоднішня заступниця міністра юстиції Ірина Мудра була юристкою, яка вела справу на боці Ощадбанку.

Інша знакова справа — захист України у Високому суді Лондона щодо так званого боргу Януковича у розмірі $3 млрд. Йдеться про єврооблігації, які уряд Миколи Азарова випустив наприкінці 2013-го, 100% яких викупила Росія.

Після Революції гідності та анексії Криму український уряд відмовився визнавати цей борг. У березні 2023 року Верховний суд Британії підтвердив позицію України. 3окрема, що облігації були частиною агресивної політики Москви та придбані Україною під примусом. Тепер справу розглядатимуть за повною процедурою.

Наймасштабніша, найважливіша і найпроблемніша державна справа, до якої залучено Asters, — це спір із колишніми власниками ПриватБанку, який націоналізовано у грудні 2016 року. Близько 20 активних проваджень у низці іноземних юрисдикцій, включаючи позови ПриватБанку до його колишніх власників у Великобританії, США, Ізраїлі та на Кіпрі. А також захист інтересів банку у понад 800 повʼязаних українських судових справах, які були ініційовані повʼязаними з ексвласниками особами.

Загальна сума позовів — понад $15 млрд. Дідковський називає захист інтересів державного ПриватБанку стратегічно важливим кейсом для держави, що демонструватиме дотримання верховенства права в країні.

Asters долучила до проєкту зовнішня команда радників НБУ приблизно за два місяці до націоналізації, ще на етапі розробки юридичної стратегії щодо націоналізації. Напрацювання в аспекті оскарження знадобилися у червні, коли Коломойський подав перший позов, яким оскаржував націоналізацію. До кінця 2017 року загальна кількість судових справ зросла до 174.

“В усіх випадках співпраці з Нацбанком та Міністерством фінансів нас залучав саме іноземний радник”, стверджує Дідковський. Одна з причин, чому обрали Asters, — він ніколи не обслуговував групу “Приват” і не мав конфлікту інтересів. “Виявилося, що в Україні не так багато великих фірм, які не мали досвіду представництва інтересів структур Коломойського та могли б супроводжувати процеси такого обсягу”, — говорить Дідковський.

Історія Magisters

Magisters засновано 1997 року (до 2008-го “Магістр & Партнери”). У середині нульових компанія агресивно розширювала свою діяльність на територію СНД через об’єднання з локальними гравцями. У 2006 році об’єдналася з російською юркомпанією Legas Legal Solutions, а у 2008-му — з білоруською “БелЮрБюро”.

Влітку 2011 року фірма об’єдналася з одним із найбільших російських адвокатських бюро “Єгоров, Пугинський, Афанасьєв і партнери” (ЄПАП) з офісами в Москві, Санкт-Петербурзі, Києві, Мінську, Астані та представництвами в Лондоні і Вашингтоні. Свириба став керівним партнером “ЄПАП Україна” з практикою міжнародних арбітражних та судових спорів (паралельно існувало адвокатське об’єднання Magisters).

Після подій 2014-го київський офіс ЄПАП продовжував працювати, але українська команда почала дистанціюватися від росіян. Офіс був повністю автономною, окремо зареєстрованою юрособою, яка платила податки в Україні, говорить Свириба. Вихід команди Magisters з-під впливу російської фірми через обʼєднання з Asters був доволі логічним, згадує він. 

На приватівський напрям Asters виділила досвідченого партнера Андрія Пожидаєва. Також фірма вивела всі справи “Привату” на юрособу “Астерс Консалт”. “Це було зроблено, щоб справа ПриватБанку не перешкоджала наданню послуг іншим клієнтам. Наприклад, відомо, що районні суди виносили ухвали, які забороняли надавати послуги. Це може вплинути на діяльність фірми та, відповідно, на наших клієнтів”, — пояснює Дідковський.

Ці перестороги виявилися не зайвими. Найскладнішим у справі “Привату” виявився 2019 рік, коли відбувалася зміна влади в Україні. Того року Asters двічі отримувала заборону вести юрдіяльність — спочатку від Солом’янського суду Києва, потім від Приморського суду Одеси. ДБР оперативно відкрило кримінальну справу проти фірми за невиконання цих рішень, а Печерський райсуд ухвалив надати доступ слідчим до копій документів у справі ПриватБанку.

Ексспівробітник Asters стверджує, що у фірми намагалися відібрати справу ПриватБанку та передати юрфірмам, більш лояльним до колишніх акціонерів. “Це були жорсткий тиск та шантаж, що тривали майже рік”, — говорить він.

Удар по Asters був лише одним із пазлів у юридичному наступі ексвласників банку. Коли стало зрозуміло, що чинний президент  програє вибори, локальні суди один за одним почали приймати рішення, вигідні Коломойському.

Наприклад, у квітні Окружний адмінсуд визнав процедуру передачі ПриватБанку державі такою, що порушувала закон. “У 2019 році держава могла втратити банк, — каже юрист, залучений до цієї справи, який побажав спілкуватися анонімно. — Юридична атака ексвласників на всіх причетних до націоналізації була потужною”.

Тріумвірат

 

Армен Хачатурян, старший партнер. 

Спеціалізація: злиття та поглинання, корпоративне право, валютний контроль, приватизація, енергетичне та трудове право.

Олексій Дідковський,співкерівний партнер.

Спеціалізація: міжнародні арбітраж та судові спори, корпоративне право, злиття та поглинання, GR.

Сергій Свириба, співкерівний партнер.

Спеціалізація: міжнародний арбітраж і судові спори у сферах енергетики, промвиробництва, нерухомості тощо. Свириба більше залучений до управлінських справ Asters. Крім них, у фірми є ще 20 партнерів та 25 радників.

За його словами, тоді в українських судах захищалися всі: НБУ, Мінфін, Кабмін, Фонд гарантування. “Ймовірно, головним архітектором судових справ того часу був очільник Офісу президента Андрій Богдан”, — говорить співрозмовник. Він не надав документальних підтверджень своїх слів. Про визначальну роль Богдана в юридичній атаці 2019‐го Forbes розповів і ексспівробітник Asters, який розмовляв на умовах анонімності.

Богдан заперечує. “Я був адвокатом Ігоря Коломойського до призначення на посаду у травні 2019 року. З моменту роботи на державу я зупинив діяльність адвоката і жодного разу ні словом, ні ділом не мав жодного відношення до його судових чи будь‐яких інших справ”, — говорить ексочільник ОП. Він втратив свою посаду в лютому 2020-го.

Державний ПриватБанк зміг встояти під тиском. Це заслуга не лише юристів. За словами вищезгаданого юриста, банк урятували увага українського громадянського суспільства, а також тиск з боку міжнародних партнерів МВФ та послів країн G7.

Наразі до фіналу наближається ключове судове слухання у багатомільярдній справі за позовом ПриватБанку проти ексвласників: Високий суд Лондона у червні приступив до розгляду справи по суті. У разі поразки Коломойського і Ко державний “Приват” зможе стягувати активи по всьому світу. У 2017 році банк розраховув повернути $2,5 млрд у разі перемоги в Лондоні. “Ця справа унікальна для ринку з точки зору масштабів і правових рішень, які застосовуються, та репутаційно важлива для фірми”, — говорить Дідковський. Скільки Aster заробив на цій справі, він не розкриває.

Олексій Дідковський, Сергій Свириба і Армен Хачатурян, засновники Asters. /з особистого архіву

Олексій Дідковський, Сергій Свириба і Армен Хачатурян, засновники Asters. Фото з особистого архіву

Війна і закон 

Із початком повномасштабної війни українські юристи залишилися без роботи. “У березні—травні 2022 року останнє, про що думав бізнес, — це юридичні послуги”, — каже Дідковський. Юридичний ринок — це дзеркало бізнес‐активності в країні, у 2022‐му українська економіка обвалилася майже на 30%. “За дуже грубими оцінками, ринок скоротився щонайменше на 30—40%”, — додає Хачатурян.

Упродовж перших трьох місяців війни в Asters виплачували повні зарплати, потім почали оптимізацію: зарплатню прив’язали до індивідуального навантаження та ініціативи працівника. 10 юристів віддали в “оренду” дружнім фірмам за кордоном.

За воєнний рік команда Asters скоротилася на 13%, нині це 187 осіб, 120 із них — юристи. “Команда зменшилася через еміграцію, перехід людей до більш стабільних індустрій чи пошук себе в новій реальності поза юридичним бізнесом”, — каже Дідковський.

З минулого літа бізнес‐активність відновлюється, за 2022 рік Asters вела 1059 справ майже для 600 клієнтів. Але це все одно у 2—2,5 раза менше, ніж до війни. На 2023‐й прогноз позитивний, на початку року фірма повернула довоєнні рейти (вартість години роботи юристів) і проіндексувала зарплати. “Найважче було повернути обсяги роботи, завантажити юристів проєктами”, — говорить Свириба.

Частково це вирішили, вдвічі збільшивши частку безоплатних проєктів, на це юристи компанії витратили понад 4000 годин. Asters pro bono консультує Мін’юст у справі проти Росії у ЄСПЛ.

Така робота вже дає щедрі іміджеві дивіденди. “За час війни авторитет Asters посилився, а її діяльність у державному секторі зросла в рази”, — говорить керівний партнер великої адвокатської фірми, який спілкувався на умовах анонімності.

“Asters — ключова компанія, яка консультує ОП та Кабмін з юрпитань. Це можуть бути законодавчі ініціативи, питання репарацій чи конфіскацій”, — підтверджує юридичний консультант ОП на правах анонімності. “Державних проєктів точно не стало більше, ніж було до початку повномасштабного вторгнення”, — заперечує Свириба.

На комерційній основі компанія надає чи надавала послуги Ощадбанку, ПриватБанку, , Міністерствам юстиції та фінансів. Партнери відкидають і закиди щодо співпраці з Офісом президента. “Asters як фірма жодним чином не співпрацює з ОП — жодного договору на надання юридичних послуг між нами немає”, — говорить Хачатурян і додає, що, наскільки їм відомо, у принципі не існує фірм, які обслуговують ОП.

Обсяг ринку

Оцінити в грошах юридичний ринок України — складне завдання. Одиниці компаній розкривають доходи. Одне з небагатьох досліджень проведено в 2019 році. Тоді команда неформального об’єднання Dead Lawyers підрахувала, що 189 юросіб, які належать до 50 найбільших українських юрфірм, заробили за 2018 рік 3,67 млрд грн. Дохід Asters тоді становив 565,9 млн грн (або 15,4% від загального виторгу 50 найбільших українських юрфірм), найближчі конкуренти Baker McKenzie та Sayenko Kharenko заробили 416,8 млн грн і 348,6 млн грн відповідно.

Поза контрактом з Офісом співпрацюють двоє партнерів фірми. Перший — Ендрю Мак, який очолює вашингтонський офіс Asters та, за словами Хачатуряна, консультує владу щодо американсько‐українських відносин й залучення інвестицій.

Другий — Маркіян Ключковський, який спеціалізується на міжнародних арбітражних та судових спорах. Обох включено до робочої групи з питань репарацій при ОП. Ключковський — один із розробників механізму, як перетворити заморожені російські активи по всьому світу на живі гроші для України, пояснює заступниця міністра юстиції Ірина Мудра.

До процесу залучено й голову ОП Андрія Єрмака, він координує роботу створення компенсаційного механізму і загалом притягнення РФ до відповідальності.

Ключковський офіційно не входив до команди Мін’юсту, проте був присутній майже на всіх міжнародних зустрічах. “Я доношу позицію держави, а Маркіян пояснює юридичну складову реалізації компенсаційного механізму”, — каже Мудра. Вона додає, що Маркіяну вдалося знайти експертизу, якої немає в країні. Йдеться про американських та британських юристів, професорів та наукових співробітників Колумбійського університету, що їх знайшов і залучив юрист Asters.

Із ким конкурує Asters? Співставні за розміром та експертизою в одній чи кількох практиках українські фірми Aequo, Avellum, Integrites й Sayenko Kharenko. “Ринок здебільшого національний, присутність міжнародних юрфірм обмежена — це Baker McKenzie, CMS, Dentons, Kinstellar”, — зазначає Свириба.

Сила Asters в універсальності, фірма пропонує експертизу практично в усіх практиках. Партнери Asters очікують, що після війни ситуація почне змінюватися: з грошима на відновлення й великими інвестпроєктами прийдуть нові глобальні гравці.

Asters без роботи не залишиться. 1 липня Ключковський вийшов зі складу партнерів фірми, оскільки був призначений виконавчим директором щойно створеного Міжнародного реєстру збитків, завданих агресією РФ.

Вже набута експертиза і нова посада Ключковського дають Asters перевагу у боротьбі за кейси щодо компенсацій від агресора, говорить керівний партнер юрфірми‐конкурентки, який розмовляв на умовах анонімності.

Суди з Росією за компенсацію шкоди, якої зазнали Україна й українці через агресію РФ, на роки, на кону стоятимуть десятки або навіть сотні мільярдів доларів, на послуги Asters попит точно буде.

 Світлана ЗАРАЖЕВСЬКА, Іра КРИЦЬКА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.