Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Як на курс гривні впливає вихід спекулянтів з ОВДП

[18:32 11 марта 2020 года ] [ Бизнес Цензор, 11 марта 2020 ]

БізнесЦензор проаналізував, що відбувається на валютному ринку України.

Поширення коронавірусу країнами Європи і різке падіння цін на нафту спричинило паніку на фінансових ринках.

Україна, як відкрита сировинна економіка, не залишається осторонь. На фоні новин про обвал світових фінансових ринків і катастрофічне падіння цін на нафту до $36/барель, офіційний курс гривні з початку березня до долара впав на 3,05%.

Однак, незважаючи на паніку, поки зарано говорити про серйозні темпи девальвації. На графіку видно, що наразі курс гривні до долара нижче, ніж в березні 2016-2019 років.

Як на курс гривні впливає вихід спекулянтів з ОВДП 02
Дані: НБУ

На українському міжбанківському ринку ажіотаж. Бажаючих купити долар більше, ніж продати. За два дні курс покупки долара на міжбанку зріс з 25,36 грн/$ до 25,75 грн/$.

Щоб стримати паніку, Національний банк два дні поспіль виходить з інтервенціями: 10 березня продав $270 млн, а 11 березня — $230 млн. Це найбільші обсяги продажу валюти з резервів НБУ в 2020 році.

Великі обсяги продажу валюти Нацбанком спровокували чутки на ринку про те, що іноземні спекулянти в паніці розпродують облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Вони продають ОВДП за гривню, яку намагаються обміняти на долари і вивести з України, щоб вкласти в більш надійні інструменти. Наприклад — в золото.

А Нацбанк їм допомагає, задовольняючи попит на валюту, розпродуючи рекордні обсяги валюти на міжбанку.

Як на курс гривні впливає вихід спекулянтів з ОВДП 03
Дані: markets.businessinsider

Наразі вартість золота, через фінансову паніку і збільшення попиту на цей метал, перебуває на максимальній з 2013 року позначці.

Як відомо, з 2019 року іноземні спекулянти активно почали скуповувати облігації внутрішньої державної позики України через високу дохідність. На початку березня 2020 року у них на руках було ОВДП на $5,2 млрд.

Продаж облігацій спекулянтам був одним з факторів стрімкого зміцнення гривні в минулому році. Однак ще в 2019 році були побоювання, що кризова ситуація спровокує активний вихід спекулянтів з ОВДП. А це, в свою чергу, спровокує девальвацію гривні.

БізнесЦензор вирішив проаналізувати, чи дійсно сьогоднішній вихід спекулянтів з ОВДП чинить тиск на гривню та стимулює девальвацію.

До 5 березня курс купівлі долара на міжбанку коливався в межах до 25 грн/$. Однак 6 березня попит на валюту різко зріс і Нацбанк, щоб згладити різкий скачок перед довгими вихідними, вийшов з інтервенцією та продав $114 млн.

Це допомогло трохи стримати курс. Однак з початку робочого тижня 10 березня курс долара на міжбанку різко пішов вверх.

Початок девальвації гривні, дійсно, збігся з виходом певної частини іноземних спекулянтів з українських ОВПД — з 2 березня загальний портфель облігацій внутрішньої державної позики на руках у нерезидентів зменшився на 3,56 млрд грн, або на $140 млн.

Як на курс гривні впливає вихід спекулянтів з ОВДП 04
Дані: НБУ

Для того, щоб іноземні спекулянти змогли без проблем для курсу обміняти гривню від ОВДП на валюту і вивести з країни, Нацбанку необхідно було вийти з інтервенціями.

І дійсно, починаючи з 2 березня Нацбанк щодня виходив на міжбанк з продажою валюти, окрім 5 березня, коли він придбав $100 млн. 

Як на курс гривні впливає вихід спекулянтів з ОВДП 05
Дані: НБУ, ICU

Однак обсяги проданої Нацбанком валюти з резервів з початку березня становили $757 млн, а це на $617 млн більше, ніж потребували спекулянти-нерезиденти, які вийшли з облігацій уряду.

Тому некоректно стверджувати, що НБУ розпродає резерви, лише для допомогти спекулянтам, які продали ОВДП і хочуть вивести валюту з України.

Наразі, золотовалютні резерви Нацбанку перебувають на рівні $26,6 млрд. За стандартами МВФ, для стабільної ситуації обсяг міжнародних резервів країни повинен дорівнювати розміру грошового еквіваленту трьохмісячного обсягу імпорту.

Таким чином, мінімальний обсяг золотовалютних резервів України повинен бути на рівні $19-20 млрд.

Тобто на згладжування паніки на валютному ринку і задоволення попиту на валюту у Нацбанку є $6 млрд. Час покаже, чи достатньо цього обсягу в період, коли весь світ занурюється в економічну кризу?

Юрій ВІННІЧУК

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.