Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Як Ахметов розщедрився на дивіденди. За рахунок держави?

[09:08 26 апреля 2013 года ] [ Реальна економіка, 25 квітня 2013 ]

Найбагатшому українцю Рінату Ахметову знадобився рік, щоб відбити витрати на 25% акцій енергетичного монополіста столиці “Киїенерго”, які він придбав на приватизаційному аукціоні наприкінці 2011 року за 450,5 мільйона гривень.

Як повідомила компанія, її акціонери вирішили направити 713 мільйонів гривень на виплату дивідендів з прибутку 2012 року.

Зокрема, з чистого прибутку в розмірі 2,375 мільярда гривень 713 мільйонів буде направлено на дивіденди, решта суми залишиться “нерозподіленою для виконання статутних цілей”.

Тобто, на одну акцію “Київенерго” нараховано 6,6 гривні дивідендів з прибутку минулого року. А найбільш цікаво, що ціна останньої угоди на фондовому ринку, яка відбулася 18 квітня на “Українській біржі” — 8,5 гривні. А ще наприкінці 2012 року акції торгувалися в межах 4-5 гривень за акцію.

Тобто, теоретично якщо б придбати 100 акцій у листопаді 2012 року за 400 гривень, то вже сьогодні можна продати за 850 та отримати 660 гривень дивідендів — непоганий заробіток у 277% за півроку. Це в черговий раз демонструє недорозвиненість українського фондового ринку та відсутність прозорих дій акціонерів.

Левову частку — 516 мільйонів гривень — отримає ДТЕК Ахметова, якій належить 72,39%. Державна НАК “Енергетична компанія України”, яка управляє 25% пакетом акцій, отримає, відповідно, 178 мільйонів гривень. Міноритарні акціонери отримають близько 20 мільйонів гривень.

Як повідомив “Реальній економіці” керівник аналітичного департаменту ІГ “Арт Капітал” Ігор Путилін, дивідендна дохідність акцій “Київенерго” в 2012 році становила 77,6%. Для прикладу, дохідність найбільшої енергогенерації України “Дніпроенерго” в 2012 році становила 24,1%.

Таким чином акції “Київенерго” в 2012 році були найвигіднішою інвестицією в Україні, затьмаривши традиційні гривневі депозити, які давали понад 20% річних.

Однак, не все так просто. По-перше, free-float акцій компанії (частка акцій у вільному обігу) обмежений — 2,6%.

До того ж рішення про виплату дивідендів стало доволі несподіваним, оскільки керівництво компанії завзято переконувало, що 2,4 мільярда чистого прибутку компанія отримала лише “на папері” за рахунок субвенцій з бюджету, щоб покрити різницю в тарифах на теплову енергію.

“Вся отримана сума субвенції була перерахована НАК “Нафтогаз України” за газ, спожитий на виробництво теплової енергії”, — запевняли раніше в “Київенерго”.

Відзначимо, що за 2011 рік збиток компанії становив 1,2 мільярда гривень.

Чому слова керівництва “Київенерго”, яке каже, що виробництво теплової енергетики збиткове, розбігаються з рішеннями акціонерів виплатити дивіденди, замість того, щоб інвестувати цю суму в реконструкцію комунальної інфраструктури Києва, вони також не пояснюють.

Сезон дивідендів

Більшість українських компаній, чиї акції торгуються на вітчизняному фондовому ринку, не славляться традицією стабільно платити дивіденди з отриманих прибутків.

Причин цьому декілька. Українське законодавство ставить мажоритаріїв та міноритаріїв в нерівні умови. При цьому перші вирішують, платити чи не платити дивіденди і в якому розмірі. Другим же залишається сподіватися на щасливий випадок.

Іншими словами, в Україні міноритарні власники акцій українських підприємств фактично безправні й не впливають на рішення про виплату дивідендів, а мажоритарні власники не хочуть з кимсь ділитися прибутками.

Також в середньому близько 90% акцій українських компаній сконцентровано в руках мажоритарних власників (фактично знаходяться під парасольками фінансово-промислових груп — ред.), які не зацікавленні в залучені коштів на вітчизняному фондовому ринку.

Простіше кажучи, він їм просто не цікавий, адже тоді доведеться відповідати за свої рішення перед багатьма міноритарними власниками.

І на останок, з різних причин вітчизняним підприємствам платити дивіденди немає з чого через стабільні збитки. Часто збитки фіксуються через перенаправлення прибутків компанії на інші юридичні особи в Україні або за її межами.

Саме тому компанії, що платять дивіденди в Україні на вагу золота для торгівців цінними паперами та дрібних інвесторів.

В цілому інвестиційні банкіри, незважаючи на становище українського фондового ринку, переконують, що інвестувати в українські акції все ж є сенс.

“Акції купувати ефективно. Але лише з деяких акцій регулярно виплачуються дивіденди. В окремих випадках дивідендна прибутковість може досягати 77%, як це було з акціями “Київенерго”, — наголошує Путилін.

Однак, ситуація з “Київенерго” скоріше виняток, ніж тенденція.

Окрім того, за словами фондового аналітика, традиційно високі дивіденди платять держкомпанії (або компанії з державною часткою — ред.), які згідно з законом зобов’язані щороку виплачувати мінімум 30% від прибутку, і гірничо-збагачувальні комбінати, на яких концентрується високий прибуток.

Мова йде про Інгулецький, Центральний та Північний гірничо-збагачувальні комбінати, що входять в холдинг “Метінвест” Ріната Ахметова та Вадима Новинського. Вони щороку виплачували акціонерам мільярди дивідендів.

“Однак у випадку з ГЗК ситуація в 2013 році змінилася. “Метінвест” вирішив змінити дивідендну політику і не затвердив дивіденди за результатами 2012 року.

Поки що причини таких змін не зрозумілі”, — підкреслює Путилін.

Це розчарувало інвесторів. Акції ГЗК обвалилися, проте це не засмутило мажоритарного акціонера, оскільки його дохід не залежить від настроїв на фондовому ринку.

Зважаючи на сезон зібрань акціонерів та рішень про виплату дивідендів

“РЕ” вирішила простежити хто з українських емітентів платить, а хто не платить дивіденди.

До вашої уваги пропонуємо інформацію про тих емітентів, які вже вирішили подальшу долю прибутків за 2012 рік.

Хто платить дивіденди*

Емітент
Дивіденди, млн грн
Прибуток, млн грн
Контроль
Запоріжтрансформатор
946
946,9
К. Григоришин
Фармак
12
271
Філя Жебровська
Донбасенерго
9,3
30,9
Держава
Центренерго
71,6
233,7
Центренерго
Запоріжгаз
4
 
Д. Фірташ
ДТЕК Дніпроенерго
281,7
938,8
Р. Ахметов
Чернігівгаз
3,1
3,1
Нафтогаз/Д. Фірташ
Криворізький залізорудний комбінат
616,5
772,1
Р. Ахметов/І, Коломойський
ДТЕК Дніпрообленерго
51,5
171
Р. Ахметов
ДТЕК Західенерго
6,7
22,1
Р. Ахметов
Київенерго
713
2 342
Р. Ахметов
Крюківський вагонобудівний завод
390
771
Менеджмент
Мотор Січ
20,8
1 998
В. Богуслаєв
Куб-газ
$10
н/д
Kulczyk Oil
Криворіжгаз
30,4
30,4
Д. Фірташ
Миколаївобленерго
9,7
32,3
VS Energy
Запоріжжяобленерго
9,1
28,4
Держава
Миронівський хлібопродукт
$120
$311
Ю. Косюк

*З урахуванням вже прийнятих рішень та намірів акціонерів виплатити дивіденди.

Компаній, чиї акціонери вирішили не платити собі дивіденди, значно більше, ніж у попередній таблиці. Серед них багато фінансових установ.

Хто вирішив не платити дивіденди

Емітент
Прибуток, млн грн
Контроль
Суха балка
205,5
Evraz Group
Запорізький завод надпотужних трансформаторів
1,4
К. Григоришин
Банк Столичний
0,748
Фізособи
Завод малогабаритних трансформаторів
0,892
К. Григоришин
Банк Хрещатик
38,129
КМДА, Укрфінком
АвтоКрАЗ
155,8
К. Жеваго
Грін банк
0,147
Фізичні особи
Єнакіївський металургійний завод
69,4
Р. Ахметов/В. Новинський
Імексбанк
3,3
Л. Клімов
Мегабанк
2
М-Інвест
Харцизький трубний завод
273
Р. Ахметов/В. Новинський
Реал-банк
2,4
Фізичні особи
Міжнародний інвестиційний банк
10,8
Фізичні особи
Прикарпаттяобленерго
 
Брати Суркіси
Volksbank
410
Сбєрбанк Росії
Укрінбанк
10,5
Фізичні особи
ТАСкомбанк
31
С. Тігіпко
Банк Дельта
98
М. Лагун
Південкомбанк
7,7
Р. Циплаков/Матал юніон
Прокредит Банк
48
німецькі ProCredit, KfW та ЄБРР
Астарта
45,1
В. Іванчик/ В. Коротков
Комсомольське рудоуправління
68
Іліч-Сталь
Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат
4 766
Р. Ахметов/В. Новинський
Центральний гірничо-збагачувальний комбінат
770,1
Р. Ахметов/В. Новинський
Північний гірничо-збагачувальний комбінат
3 534
Р. Ахметов/В. Новинський
Хмельницькгаз
34,7
Д. Фірташ
ДТЕК Комсомолець Донбасу
58,2
Р. Ахметов
Банк Фінанси та Кредит
3,2
К. Жеваго
Перший український міжнародний банк
278,6
Р. Ахметов
Запоріжвогнетрив
6,1
Р. Ахметов

Джерело: smida.gov.ua

Приємним сюрпризом для фондовиків було б зібрання акціонерів найбільшої нафтовидобувної компанії “Укрнафти”, на якому повинні розглядатися питання виплати дивідендів з прибутку 2011-2012 років.

Однак, цього, скоріше за все, не відбудеться. Контроль в “Укрнафті” належить державі проте компанія управляється структурами “Привату” Ігоря Коломойського, яким належить 42% акцій компанії.

Юрій ВІННІЧУК

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.