Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Україна вперше в історії не купувала газ для проходження зими. Чи можна назвати це перемогою?

[16:36 06 марта 2024 года ] [ Економічна правда, 6 березня 2024 ]

Що відбувається з видобутком газу в Україні та чому першу зиму без імпорту блакитного палива важко назвати перемогою.

 Україна роками ставила собі за мету збільшення видобутку газу та відмову від його імпорту. Для цього уряд та “Нафтогаз” розробляли стратегії, готували плани, малювали презентації та витрачали величезні кошти. З різних причин, у тому числі об’єктивних, до 2023 року досягти результату не вдавалося.

Останню зиму Україна вперше пройшла лише з власним газом. Утім, радіти цьому не доводиться. Річ у тім, що це відбулося не завдяки зростанню видобутку, а через війну, теплу погоду і суттєве скорочення споживання промисловістю та населенням. Наступної зими не все може скластися на користь України.

Завдяки чому країна може обійтися без імпорту газу в наступному опалювальному сезоні?

Шлях до відмови від імпорту

За часів президентства Віктора Януковича та його попередників питання збільшення видобутку газу в Україні навіть не обговорювалося. Тоді Київ покладався на довгострокові газові угоди з Москвою. Борги та знижки на блакитне паливо тодішня влада обмінювала на стратегічні підприємства і незалежність країни.

 

Навіть у розпал Революції гідності Янукович у Кремлі підписував зміни в газові угоди, які передбачали зниження вартості палива в обмін на відмову України від Угоди про асоціацію з ЄС.

Після втечі президента-зрадника до Росії та окупації нею Криму країна була змушена відмовитися від російського газу і перейти на закупівлю палива в країн ЄС. Оскільки його вартість там була вища, перед новою владою постало питання повної відмови від імпорту блакитного палива.

У 2016 році уряд затвердив “програму 20/20”, яка передбачала збільшення видобутку газу до 27,6 млрд куб м до 2020 року. З них 20 млрд куб м мала забезпечити державна компанія “Укргазвидобування”.

Одночасно планувалося зменшити потреби українських споживачів у цьому виді палива до рівня, який би відповідав видобутим обсягам, шляхом запровадження програм з енергоефективності. У підсумку чотирирічна урядова програма була провалена як щодо видобутку, так і стосовно споживання.

У 2020 році влада презентувала програму “Тризуб”, однак результат виявився ще гіршим. Ситуацію з динамікою видобутку власного газу демонструють наведені нижче графіки.

 

За перші два роки дії “програми 20/20” видобуток у країні зріс на мізерні 900 млн куб м, після чого почав знижуватися. Наведені вище дані — це весь видобуток газу в Україні разом з приватними компаніями.

Після початку великої війни обсяги видобутку порівняно з 2021 роком скоротилися. В умовах російських обстрілів енергетичної інфраструктури позитивом можна вважати те, що його вдалося втримати. Як відомо, об’єкти газовидобутку також були цілями для ворожих атак.

Якщо ж розглядати динаміку видобутку в розрізі гравців ринку, то за два роки великої війни частка державного “Укргазвидобування” дещо зросла, а приватних компаній — скоротилася.

 

Так, якщо за підсумками 2021 року частка “Укргазвидобування” становила 69% від загального балансу, а на приватні компанії припадала чверть ринку, то у 2023-му частка державної компанії зросла до 74%, а приватного бізнесу — знизилася до 20%. “Укрнафта” при цьому стабільно тримала показник 6%.

З чим пов’язані такі зміни? За словами голови “Укргазвидобування” Олега Толмачова, очолювана ним компанія збільшила видобуток завдяки відкриттю нових родовищ і пошуково-розвідувальному бурінню.

“Від буріння ми отримали понад 1,2 мільярда кубометрів у 2023 році. 60% з них — це газ, який вдалося отримати від пошуково-розвідувального буріння. Це нові запаси, а не лише ущільнення мережі буріння на поточних родовищах, що “Укргазвидобування” робило роками. Цей газ — це нові ресурси.

У 2023 році ми відкрили родовища, швидко перерахували операційний план та капіталізувалися на цих відкриттях. Також у нас покращилася операційна ефективність буріння. Ми суттєво підвищили рівень проходки. Наприклад, у 2021 році проходка була на рівні 210 тисяч метрів, а у 2023 році — 326 тисяч метрів. Це дуже суттєво. Звертаю увагу, що ми багато бурили саме нові ресурси”, — зауважує Толмачов.

Серед причин зниження показників приватних компаній учасники ринку називають заборону на експорт газу та зупинку видобутку на майданчиках компаній Smart Energy та “Укрнафтобуріння”. Про це — нижче.

Перша зима на власному газі

1 березня голова “Нафтогазу” Олексій Чернишов повідомив, що Україна пройшла зиму 2023-2024 років, користуючись газом лише власного видобутку. “Історична подія. Десять років тому в це ніхто б не повірив. Два роки тому, коли почалася повномасштабна війна, у це теж складно було повірити”, — наголосив Чернишов.

Завдяки чому це вдалося? Основна причина відсутності імпорту — суттєве скорочення споживання.

 

Споживання у 2021 році становило 28,7 млрд куб м, у 2023 році — 19,8 млрд куб м. Падіння — близько 30%.

“Основний обсяг, близько 4,8 мільярда кубометрів або 60%, втратила промисловість. Це означає, що значна частина економіки зупинилася, а це втрата робочих місць і податків”, — пояснює співрозмовник ЕП в уряді.

На думку ексголови “Оператора ГТС” Сергія Макогона, оголошене “Нафтогазом” перше проходження зими завдяки газу власного видобутку більше схоже на маніпуляцію, ніж на реальну перемогу.

“Якщо це і сталося, то не завдяки значному збільшенню власного видобутку, а через значне падіння споживання газу. Власний видобуток стоїть на місці. “Укргазвидобування” трохи зростає, але на рівень 2020 року ще не вийшло. Приватні компанії продовжують скорочувати видобуток”, — каже він.

Погоджується з ним експерт Геннадій Рябцев: “Через війну нашому населенню та промисловості не потрібна така кількість газу, як раніше, тому це не заслуга “Нафтогазу”, а реалії воєнного часу”.

Ще один важливий чинник, який дозволив зменшити споживання газу, — тепла погода.

“Уже друга зима виявилася аномально теплою, що дозволило уникнути проблем з електроенергією та газом. Якби температура була нижча, усе могло б скластися інакше, бо кожен градус збільшує споживання палива. Тоді, можливо, довелось би імпортувати газ”, — вважає співрозмовник ЕП в одній з енергетичних компаній.

Наступна зима

Попри стабільне проходження зими, Україні вже варто готуватися до наступної і питання збільшення власного видобутку залишається пріоритетним.

“Ми все ще споживаємо більше, ніж видобуваємо, тому я не бачу приводів для святкування. Потрібно відновлювати промисловість і збільшувати видобуток, щоб знову не довелося імпортувати”, — каже Макогон.

Найбільша компанія галузі “Укргазвидобування” вже озвучила свої плани. За словами Толмачова, у 2024 році до видобутку 2023 року додадуть 500 млн куб м газу або близько 4%.

У приватних компаніях ситуація інша. Через зупинку видобутку на майданчиках двох з них Україна втрачає сотні мільйонів кубометрів газу і зрушити це питання з мертвої точки не вдається.

У грудні контрольована державою компанія “Укрнафтобуріння” зупинила видобуток на одному з найбільших родовищ країни — Сахалінському. Причина — суди з Держгеонадрами у справі, яка триває майже 15 років. Через це держава щомісяця втрачає майже 50 млн куб м газу, прибуток від продажу якого міг би становити близько 500 млн грн. Ще 400 млн грн держава недоотримує у вигляді ренти, ПДВ та податку на прибуток.

 

Крім того, у квітні-травні група Smart Energy зупинила видобуток на трьох газоконденсатних родовищах — Островерхівському, Васищівському та Свистунківсько-Червонолуцькому. Держгеонадра зупинила спецдозволи цій компанії через розслідування СБУ щодо ексдепутата Вадима Новинського. За розрахунками консалтингової компанії ExPro, через це Smart Energy у 2023 році не видобула 135 млн куб м газу.

“Трохи абсурдна ситуація як для країни, що воює. Рахуємо ледь не кожен кубометр “Укргазвидобування” і при цьому зупиняємо дві успішні компанії. Вочевидь, треба знайти механізми відновлення видобутку на Сахалінському родовищі і на майданчиках Smart Energy. Вони точно є”, — каже співрозмовник ЕП в уряді.

Микола ТОПАЛОВ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.