Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

“Санкції — церковні. Не розумію, як вони стосуться нас”

[09:30 21 июля 2023 года ] [ Forbes-Украина, 20 липня 2023 ]

Як Юлія Кірʼянова рятує бізнес підсанкційного мільярдера Вадима Новинського. Інтервʼю.

 СЕО “Смарт-Холдингу” Юлія Кірʼянова — герой другого сезону YouTube-проєкту Forbes “Business Breakfast із Володимиром Федоріним”. Кірʼянова розповіла про звʼязки Вадима Новинського з УПЦ МП, втрати від санкцій та звільнення тисяч співробітників

Санкції, які президент Володимир Зеленський запровадив 2 грудня проти засновника “Смарт-Холдингу”  виявилися не менш руйнуючими для його бізнесу, ніж війна. 

Торік виробництво “Смарт-Холдингу” впало на 50%, хоча виторг лишився на рівні 2021-го завдяки рекордним цінам на газ. “На 2023 рік ми прогнозували падіння на 30-40%. Оновлений після санкцій прогноз — зменшення виручки у 2,5 раза”, — каже Кірьянова.

Причина санкцій — багаторічна підтримка УПЦ Московського патріархату, розповідав Forbes на початку грудня співрозмовник в ОП на правах анонімності. Бізнесмен — один зі спонсорів цієї забороненої в частині українських областей церкви

13 квітня Служба безпеки України та Офіс генпрокурора повідомили про арешт майна Новинського: корпоративні права на 40 українських підприємств і 30 газових свердловин. Сума арештованого майна — понад 3,5 млрд грн. За даними слідства, щоб уникнути санкцій РНБО, Новинський нібито намагався перереєструвати свої компанії на підконтрольних приватних нотаріусів і державних реєстраторів. 17 січня Forbes Ukraine опублікував статтю про те, як Новинський намагається врятувати свій бізнес на $650 млн, передавши його до кіпрського трасту.

СЕО “Смарт-Холдингу” Юлія Кірьянова в ефірі Business Breakfast із Володимиром Федоріним детально розповіла про те, коли та чому Новинський вирішив вийти з бізнесу, що собою являє кіпрський траст, та як на компанію впливають санкції. 

 

“Я вже давно ні про що не шкодую”

Як би ви описали групу компаній “Смарт-Холдинг” на 24 лютого 2022-го?

Виручка близько 8 млрд грн, за виключенням гірничо-металургійної групи “Метінвест” та аграрної компанії HarvEast, якими Вадим Новинський володіє у партнерстві з Рінатом Ахметовим. EBITDA — 4 млрд грн.

Ми були готові змінити стратегічні напрямки розвідки, покращувати існуючий профіль. Для цього в середині 2021 року мене призначили новим СЕО групи компаній. Змінювали керівний склад, просувалися в організаційних змінах.

Ми були присутні у ключових галузях: металургія, видобуток газу, агросектор, суднобудівництво, нерухомість.

Ви не шкодуєте, що стали СЕО групи компаній, яка опинилася під таким ударом?

Ні, я вже давно ні про що не шкодую.

Нинішня ситуація створює зону для мого особистісного зростання.

Що ви робили 24 лютого 2022 року? Наскільки несподіваним був удар з боку агресора?

Як зараз пам’ятаю: 5:03 ранку, вибухи. У мене всередині все перевернулося. Була розгубленість: розуміння, що минуле життя позаду, а як жити далі — не ясно.

У нас працював антикризовий штаб, ми готувалися. Але реальність показала, що ми були, немов діти: планували щось на папері й зовсім не розуміли, що таке війна.

Я була у Києві до перших чисел березня. Намагалася зрозуміти, де люди, що відбувається, як їх врятувати. Багато наших активів опинилися в окупації у перші дні повномасштабної війни. Це було суцільне пекло.

Потім я виїхала з країни. Зрозуміла, що мені треба вийти зі стану біганини з болем і розгубленістю, подивитися на ситуацію відсторонено й навести лад у думках. Відтоді у нас почалися кардинальні зміни операційних процесів.

Чи спілкувалися ви з Вадимом Новинським у перші дні великої війни? Якою була його позиція?

Безумовно. Він не вірив, що розпочнеться війна, був шокований. Він намагався допомогти, як міг — але не знаю про конкретні його дії. 

Він давно не керує бізнесом, рішення щодо групи компаній були на мені та інших топменеджерах.

СЕО “Метінвеста” Юрій Риженков переповів мені слова Ріната Ахметова у перші дні великої війни: “Росія або програє, або вже програла цю війну”. Мабуть і ви шукали відповіді на такі екзистенційні питання у розмовах із засновником?

З 2013-2014-х років наше спілкування дуже обмежене. Бо тоді було підписано договір, за яким він перестав керувати бізнесом. Відтоді з засновником погоджувалися тільки якісь стратегії чи угоди про купівлі/продаж цінних паперів.

Наше спілкування відбувається раз на місяць-два, іноді — частіше.

Кілька разів ми обговорювали війну. Жодного разу не йшлося про підготовку до потенційного розгортання війни.

Влітку 2022 року люди в Офісі президента розповідали, що держава не хоче мати справу зі “Смарт-Холдингом”, бо у перші дні великої війни чи то власник, чи то хтось із керівництва намагався переконати президента та уряд, що треба виїхати з Києва, бо Росія прийде і все захопить. Ви щось таке чули?

Вперше чую. Я ніколи не зустрічалася ані з президентом, ані з очільником Офіса президента. Ми бачилися лише з представниками Офісу президента, відповідальними за економіку, для обговорення виробничих питань.

Подібні чутки могли б бути тільки про засновника, тоді його й варто питати: де він був, що робив, з ким спілкувався.

 

“Ми як бізнес не маємо стосунку до церковних питань” 

У травні 2013-го Forbes вийшов із Вадимом Новинським на обкладинці. Стаття про нього завершується таким абзацем: “Смарт‐холдинг” — это отлаженный механизм, но Новинский не думает отходить от дел. Ежедневно в его приемной — десятки визитеров. Стратегические решения бизнесмен принимает лично. “Сколько бы менеджеров ни наняли, хоть 500 человек, все равно конечное решение, особенно сложное, остается за ним”, — констатирует Тимофеев”.

 

Як це узгоджується з концепцією людини, яка вирішила робити сучасне корпоративне управління, відійшла від справ і довірила менеджменту керувати бізнесом?

Є різні етапи розвитку компаній. Спочатку смертельно відривати компанію від засновника. Я прийшла у компанію у 2011 році фіндиректором і була свідком того, як компанія трансформувалася. В 2011-му ще не було ані спостережних рад, ані інших елементів корпоративного управління. Ми вибудовували це з нуля. У 2013 році ці процеси тільки починалися.

Трансформацію “Смарт-Холдинга” стимулювало рішення засновника піти у політику. Треба було відокремити власника та керівництво.

Дайте, будь ласка, оцінку звʼязку акціонера “Смарт-Холдингу” з УПЦ МП.

Ми як бізнес не маємо стосунку до церковних питань. Санкції — церковні. Я не розумію, як вони стосуться нас.

Коли ви востаннє спілкувалися з Вадимом Новинським?

У п’ятницю.

 

Яка тема спілкування, якщо він уже не бенефіціар, а права власності назавжди передані кіпрському трасту?

Ми обговорюємо юридичні стратегії, бо санкції проти фізичної особи впливають на усі бізнеси. Ми не можемо йти у суди без розуміння позиції щодо санкцій. Тому адвокати засновника і юристи “Смарт-Холдинга” тісно співпрацюють. 

Вадим Новинський зараз в Україні?

Ні. Мені здається, коли ми спілкувалися, він був у Греції.

То кому зараз належить “Смарт-Холдинг”? Що являє собою траст, який є бенефіціаром, хоча українська влада цього не визнає.

Траст — це інструмент наслідування. Він використовується, коли власник хоче відійти не тільки від керівництва бізнесом і ухвалення стратегічних рішень, а й від володіння бізнесом.

На це можуть бути різні причини: зокрема, якщо нащадки хочуть тільки отримувати дивіденди, а не керувати бізнесом.

Чи були у власника причини відійти від бізнесу? Це було стратегічне рішення, він мені повідомив про нього ще у листопаді 2021 року. Сказав, що до кінця квітня піде з політики, зосередиться на релігійних і політичних питаннях. Ми готувалися до цього: з 2017-2019-го працювали з радниками, зокрема PwC.

Але почалася велика війна. Він був у Києві. Не хотів виїжджати, щоб продовжувати виконувати свої обов’язки народного депутата — голосувати у Верховній Раді. Так було десь до липня. На нього дуже вплинула трагедія з Маріуполем, який потрапив під окупацією й був майже знищений. Парламент на той момент уже перейшов на військові рейки, засновник не почувався там корисним.

У липні у нас була велика нарада з юристами. Він сказав, що вирішив вийти з бізнесу. Ми активізували процеси, які планували провести до квітня.

Він сказав, що ситуація загострюватиметься й траст може стати механізмом захисту від свавільного відчуження.

Припустимо, “Смарт-Холдинг” щось продає. Куди йдуть гроші?

Довірчі керуючі замінили собою власника. Також є протектори, які мають забезпечити, щоб рішення трасті були в інтересах трасту.

Мета трасту — накопичення прибутку задля майбутнього розподілу тим, хто буде бенефіціарним власником на момент розподілу.

Але це безвідзовний траст. Хто зараз є його бенефіціаром?

Юридично бенефіціарами є трасті, допоки нащадки не вступили в права власності. Є умови щодо того, коли, за яких умов, в якій послідовності, через який час нащадки вступають у права власності.

Тобто тригером може стати заповіт Вадима Новинського?

Так, це пов’язано з заповітом.

Але до розподілу гроші заблоковані у трасті. Траст може їх реінвестувати, але не може вивести.

Можливо для роботи з репутацією варто провести ребрендинг?

Не зараз. Бренд — це як вишенька на торті. Ми хочемо посилити борд незалежними членами для посилення експертизи. Можливо, коли траст стане більш сталим, буде новий бренд.

“Головне питання — як тягнути далі 2800 людей”

Як “Смарт-Холдинг” завершив 2022 рік?

Виробництво за результатами 2022-го впало більш ніж на 50%. Але високі ціни на газ витягнули нашу виручку майже на рівень 2021 року. EBITDA була приблизно на тому ж рівні.

 

Ми прогнозували зниження наших бюджетів на 30-40% порівняно з 2022-м за результатами 2023 року. Але санкції зупинили багато наших бізнесів і змусили переглянути плани.

У першому півріччі наші результати удвічі гірші, ніж прогнозовані. За результатами року наша виручка може знизитися більш ніж у 2,5 раза, до 3 млрд грн. За оптимістичних прогнозів EBITDA може бути учетверо менша, близько 1 млрд грн.

Яка ситуація зі звільненнями?

На початку великої війни у “Смарт-Холдингу” працювали 4500 людей. На початку 2023-го — 2700-2800 людей.

Зараз переді мною та іншими керівниками компаній питання: як тягнути далі 2800 людей. Ми намагаємося втримати ключові активи, навіть з мінусом. Бо коли зупиняється актив, далі — розграбування, втрата постачальників, клієнтів, вартості.

Які бізнеси “Смарт-Холдингу” працюють, які — ні? 

Деякі бізнеси зовсім зупинені. Це південні активи — порти, суднобудівництво, елементи індустріального парку у Миколаєві, які працювали.

Зупинено видобуток щебеню, грибний бізнес. Зупинені навіть свердловини з видобутку води в аграрному підрозділі. Зараз посівна, ми дуже дорого купуємо воду, щоб отримати врожай і не підвести наш продуктовий кластер.

 

Не працює велика частка газового бізнесу. Продовжують діяти торговельні центри, полікарбонатне виробництво.

Яка частка газового бізнесу Smart Energy працює?

Газовий напрямок Smart Energy включає приватну гілку — компанію “Укргазвидобуток” і публічну з лістингом на лондонській біржі Enwell Energy, де ми маємо мажоритарний пакет.

“Укргазвидобуток” видобував газ у Харківському районі. У липні минулого року ми там запустили свердловини, але зараз видобуток повністю зупинено.

Але ще працюють дві ліцензії Enwell Energy. Склалася унікальна ситуація: ми у 2010-му році купували компанію на біржі через відкритий аукціон, ліцензії належать компанії-нерезиденту. “Смарт-Холдинг” не розпоряджається коштами цієї компанії. Є борд керівників у Лондоні: там троє незалежних представників, троє зі “Смарт-Холдингу”. Незалежний очільник розпоряджається операційною діяльністю.

Яка доля частки “Смарт-Холдингу” у “Метінвесті”, чи вона заарештована?

Мені невідомо про факти арешту цієї частки. Бізнес структурований через Голландію. Ми маємо частку в голландській компанії.

Тобто ви продовжуєте отримувати дивіденди?

Ми вже досить давно не отримуємо дивіденди, бо компанія у скрутному становищі. 

Який зараз стан справ у Харківобленерго? Ви стали міноритаріями у 2021-му і, вочевидь, зіткнулися з тим, що менеджмент не задовольняє вимогам сучасного корпоративного управління.

Ми зіткнулися з катастрофічною ситуацією на підприємстві. За нашими розрахунками, близько $20 млн на рік йде незрозуміло куди. Зношені основні засоби, борги податковій і водоканалу.

Ми намагалися поставити на наглядовій раді питання щодо звільнення менеджменту, проведення перевірок, ініціювали кримінальні справи, звернулися до НАБУ.

Який запас міцності компанії? Коли доведеться закрити компанію чи звільнити більшість працівників?

Запасу міцності в Україні майже нема. Ми дотуємо групу компаній з резервів. Я до кінця липня маю представити правлінню розрахунки, скільки коштуватиме утримувати компанію до кінця року. Ухвалимо рішення, спираючись на цифри.

Я роблю все, щоб зберегти активи. 

Які ви бачите варіанти виходу з цієї ситуації?

Нас блокують не через санкції, а через кримінальну справу. І у тому, що відбувається, є ознаки корпоративного рейдерства.

Ви можете оскаржити це рішення?

Ми це робимо. Це роблять трасті. Але кримінальні справи в Україні можуть тривати десятки років.

Ольга ЧАЙКА, Ігор ОРЕЛ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.