Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Примус безвізом: як Україні домогтися постачання ізраїльських засобів ППО?

[09:45 18 августа 2023 года ] [ zn.ua, 18 серпня 2023 ]

Напередодні святкування 15—17 вересня Рош га-Шана — єврейського Нового року — Київ цілком може реалізувати свою погрозу: на Банковій налаштовані рішуче.

 У відносинах України та Ізраїлю — знову загострення пристрастей. Цього разу тому, що в Києві погрожують призупинити дію безвізового режиму та подумують про те, щоб просити західних партнерів вилучити країну з учасників контактної групи з оборони України у форматі “Рамштайн”. Утім, у Тель-Авіві до цих витоків інформації в ЗМІ наразі ставляться скептично: там вважають, що Київ просто чинить тиск на ізраїльський уряд і не перейде від погроз до дій.

Нині й справді здається малоймовірним, що Тель-Авів, який відчуває за спиною підтримку Вашингтона, буде виключено з “Рамштайну”. Хоча підстави вимагати цього в Києва є, оскільки Ізраїль, на відміну, наприклад, від Марокко та Кенії, не кажучи вже про США та Німеччину, не надає Україні жодної військової допомоги. Тель-Авів не відправляє інструкторів до нашої країни, не надсилає боєприпасів, не постачає засобів ППО. У межах “Рамштайну” ізраїльський міністр оборони не зустрічається з українським колегою, надаючи перевагу американському.

Що ж до призупинення безвізового режиму з Ізраїлем, то напередодні святкування 15—17 вересня Рош га-Шана — єврейського Нового року — Київ цілком може реалізувати свою погрозу: на Банковій налаштовані рішуче.

В Україні втомилися від того, що ізраїльська сторона затягує виконання зобов’язань, узятих на себе під час візиту глави МЗС Ізраїлю Елі Коена до Києва. Зокрема, немає зрушень у питанні сприяння нашій країні у розмінуванні, збільшенні числа поранених українських бійців, яких приймають на лікування, держгарантій на суму понад 200 млн дол. на ізраїльські проекти в галузі охорони здоров'я та цивільної інфраструктури.

В Україні обурені й дискримінацією українських громадян, яких після приїзду до Ізраїлю очікують багатогодинні співбесіди з представниками ізраїльських правоохоронних органів, унаслідок чого наших громадян нерідко депортують із країни: за українськими даними, до Ізраїлю не пускають кожного десятого українця, який туди приїхав.

Для українців неприємною несподіванкою стало рішення ізраїльської влади позбавити їх безкоштовної медичної допомоги. Сталося це нібито через неузгоджені дії Міністерства соціального забезпечення, Міністерства фінансів і Міністерства охорони здоров’я Ізраїлю. Тільки після розмови Дмитра Кулеби з Елі Коеном ситуацію нібито було вирішено: очільник МЗС України повідомив, що “медична страховка для українців в Ізраїлі залишиться, проблему буде вирішено найближчим часом”.

За такого стану українсько-ізраїльських відносин не дивно, що посла Ізраїлю в Україні Міхаеля Бродського ось уже місяць як не запрошують до офісу президента, де періодично проводять зустрічі з послами групи дружніх до України країн.

І все-таки в Києві сподіваються, що й Тель-Авів почне активніше допомагати нашій країні у відбитті російської агресії, не обмежуючись “гуманітаркою”, зокрема наданням медикаментів, а постачаючи Україні й військову техніку. Підштовхнути Біньяміна Нетаньягу до ухвалення такого рішення саме й має погроза української сторони призупинити безвіз: у Києва зараз є невелике вікно можливостей, яке закриється за місяць.

Річ у тім, що до уряду Нетаньягу входять зокрема й представники ультрарелігійних партій. А українська влада, яка прагне підштовхнути Тель-Авів до постачання озброєнь Україні, думає про те, щоб зробити рішучий крок. Тим паче що в Києва є формальні підстави призупинити безвізовий режим.

По-перше, Україна не може гарантувати безпеку прочан, які приїдуть до Умані на могилу цадика Нахмана для святкування Рош га-Шана, оскільки триває війна й Росія обстрілює Україну ракетами. Нагадаємо, що торік на святкування Рош га-Шана до України приїхало близько 23 тисяч хасидів, а росіяни обстрілювали Умань напередодні й після святкування єврейського Нового року.

По-друге, захист тисяч прочан відволікає велику кількість пожежників і поліціянтів, присутність яких під час війни необхідна в інших місцях. А сам Ізраїль після початку російсько-української війни припинив надсилати на допомогу до Умані своїх поліціянтів.

По-третє, в умовах воєнного стану заборонено масові збори, навіть під час свят.

Згідно зі статтею 7 міжурядової українсько-ізраїльської угоди про безвізовий режим, задля охорони громадського порядку, національної безпеки та охорони здоров’я населення Київ може на 30 днів призупинити дію документа. Йому лише потрібно за 48 годин попередити про це Тель-Авів. Формально рішення про призупинення угоди про безвіз має ухвалити Кабмін із подання МЗС або МВС. Насправді ж — президент і його офіс.

Питання в тому, чи проблема паломництва хасидів чинитиме серйозний тиск на позицію членів керівної коаліції й на що погодиться Нетаньягу, щоб не допустити призупинення безвізового режиму в період Рош га-Шана? Зателефонувати Зеленському? Приїхати до України? Поставити для захисту від балістичних ракет ЗРК Barak-8? Ці засоби ППО були б зовсім не зайвими для нашої країни. І для того, щоб захистити від російських ракет та іранських дронів українських громадян, і щоб не допустити загибелі ізраїльських прочан.

Імовірність того, що загроза скасування безвізу для прочан змусить Нетаньяху розпочати постачання нам військової допомоги, мала. Традиційно Тель-Авів пояснює відсутність рішення про постачання військової техніки Києву як побоюваннями, що ця зброя потрапить до рук терористів, так і сильними позиціями Москви в Близькосхідному регіоні: Росія може дестабілізувати ситуацію на кордонах Ізраїлю, загрожувати операціям ізраїльтян у Сирії тощо. Крім того, в Тель-Авіві побоюються за долі євреїв у Росії.

Але євреям, які живуть в Україні, загрожує значно більша небезпека від російських ракет. І Нетаньяху має зробити вибір між двома чашами: на одній — особливі відносини Ізраїлю з Росією, на іншій — життя одноплемінників, які живуть в Україні, та співгромадян, які здійснюють паломництво до Умані.

Володимир КРАВЧЕНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.