Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

На шляху до економічної пустелі

[14:35 13 июня 2023 года ] [ Forbes-Украина, 13 червня 2023 ]

Миколаїв втратив левову частку бізнесу, повертаються одиниці компаній. Чому підприємці не поспішають назад до міста?

Обстріли, закриті порти і невизначеність стримують масове повернення бізнесу в Миколаїв. З якими проблемами стикаються місцеві підприємці та як їх вирішують?

“Завод неодноразово обстрілювався, ми й не сподівалися на відновлення роботи”, — каже Forbes Денис Хренов, заступник гендиректора компанії , яка виробляє пиво під марками “Чернігівське”, “Янтар”, “Біла Ніч” і “Рогань”.

Один із заводів компанії знаходиться в південному районі Миколаєва, який найбільше постраждав від російських артилерійських обстрілів. “AB InBev Efes Україна” запустила миколаївську броварню у травні 2023-го. Ремонт розпочали наприкінці 2022-го, після деокупації Херсону. “Як тільки дозволила безпекова ситуація у регіоні”, — каже Хренов.

 

Ще одна умова для відновлення роботи броварні — безперебійна подача 1500 кубометрів води на добу.

Як Миколаїв залишився без води

Попри те, що місто омивають дві великі річки — Південний Буг та Інгул, у 2022 році Миколаїв потерпав від нестачі питної води. Місто залишилося без неї у квітні 2022-го, коли росіяни пошкодили водогін Дніпро-Миколаїв на території Херсонської області.

У травні водопостачання відновили — у систему запустили солону воду з річки Південний Буг. Ця вода була не придатна для побутових і виробничих потреб. Пізніше місту вдалося налагодити постачання питної води. Як саме? Це секретна інформація, каже Віталій Кім, голова Миколаївської військової обладміністрації. 

У січні 2023-го роботу в Миколаєві відновив ще один завод, який залежить від води. “Поступово рухаємося до розширення асортименту”, — каже керівниця відділу корпоративних комунікацій PepsiCo в Україні Аліна Матківська.

“До підриву ГЕС вода в Миколаєві була питна. Не така, як до війни, але проблема була вирішена. Зараз водопостачання знову технічне”, — зазначає Віталій Кім, голова Миколаївської військової обладміністрації.

“AB InBev Efes Україна” на своєму заводі проводить додаткове очищення води. “Наше обладнання очищає воду з незначними нормативними відхиленнями”, — каже Хренов. У разі суттєвих відхилень, наприклад, коли вода занадто солона, завод зупиняється. Простій Миколаївського, Харківського та Чернігівського заводів приніс “AB InBev Efes Україна” мільярдні збитки. У 2022-му виторг компанії впав втричі — до 2,26 млрд грн, чистий збиток — 2 млрд грн.

 

“AB InBev Efes Україна” та PepsiCo — одиничні випадки повернення великого бізнесу в Миколаїв. Що стримує решту?

Миколаїв переповнений, але працівників не вистачає

До великої війни у Миколаєві проживали 460 000 людей, в області — 1,1 млн. Зараз у місті більше 400 000 людей, населення області теж майже вийшло на довоєнні показники, запевняє Кім. 

Статистика голови ОВА базується на даних мобільних операторів. Головна відмінність від довоєнних часів — велика кількість переселенців: 7,5% населення міста і до 30% населення області. Більшість — жителі Херсонської області.

 

“У єдиний працюючий у Миколаєві кінотеатр “Піонер” неможливо купити квиток — вільних місць нема”, — каже Деренюга з “НикВести”. Кафе та ресторанам теж не бракує відвідувачів.

Це не має вводити в оману: велика проблема підприємців Миколаївщини — дефіцит кадрів, додає він. Переселенці неохоче влаштовуються на роботу в регіоні. “Наприклад, херсонці чекають контрнаступу і повернення додому”, — пояснює Кім.

До повномасштабного вторгнення на Миколаївській броварні “AB InBev Efes Україна” було 203 співробітники, зараз — 206. Більшість працівників команди були на місці та залучалися до відновлювальних робіт, каже Хренов. Нестачу кадрів компенсували за рахунок працівників Харківського заводу компанії, який досі не працює. З Харкова в Миколаїв “AB InBev Efes Україна” перевела 20 працівників технічної служби та контролю якості.

Гостріша проблема у місцевого виробника томатної пасти, компанії Agrofusion, якій бракує 70% персоналу, або понад 1000 працівників. “Багато хто виїхав у безпечніші регіони. Близько 50 захищають Україну”, — розповідає Олексій Сипко, співвласник та СЕО компанії.

Чи вистачає працівників? “Звісно, ні. А у воєнкоматах кажуть: тракторист — це готовий танкіст”, — каже Сипко. Бронювання в Миколаєві йде зі складнощами, є проблеми зі звіркою облікових даних, підтверджує Хренов з “AB InBev Efes Україна”. 

Компенсують нестачу людей у Agrofusion суміщенням посад та оптимізацією. Наприклад, цьогоріч компанія вирощуватиме тільки томати, землі під сою та зернові простоюватимуть. “Томати більш маржинальний продукт”, — пояснює співвласник компанії. Цьогоріч Сипко розраховує виростити і переробити 500 000 т томатів, або 70% довоєнного обʼєму.

Найбільші компанії Миколаєва за виторгом

Заблоковані миколаївські порти 

Порти Миколаєва заблоковані з початку повномасштабної війни. Раніше вони генерували 30—40% економіки регіону, каже Віталій Кім, голова Миколаївської ОВА.

Через Миколаїв, наприклад, проходила третина українського експорту зерна. До війни найбільша компанія міста, агропідприємство , мала власний флот із 82 суден, понад 76 000 га посівних земель і 6000 співробітників.

Зараз 68% бізнесу “Нібулону” не працює, каже Володимир Славінський, директор з торгівлі компанії. Головна причина — блокада Росією українських портів. Наприкінці липня 2022 року Україна та Росія за посередництва Туреччини підписали окремі угоди з ООН про відновлення експорту української агропродукції Чорним морем.

Так звана зернова угода дозволяє вивозити зернові лише з порту Одеса, Чорноморськ та Південний. Також блокади змогли уникнути українські порти на річці Дунай. Після повномасштабного вторгнення “Нібулон” збудував термінал в Ізмаїлі на Дунаї. Інвестиції склали $18,5 млн. Але цей термінал дозволяє перевалювати тільки 30% довоєнних обсягів: 210 000 т проти 700 000 т.

Оцінка збитків “Нібулону” від війни — $416 млн, каже Славінський. Майбутнє компанії тісно повʼязане з деблокадою портів Миколаєва. “Порти готові до роботи. Заважають росіяни, які знаходяться на Кінбурнській косі і тримають вогневий контроль біля Очакова”, — каже Віталій Кім.

Миколаїв за час повномасштабного вторгнення РФ втратив орієнтовно 90% бізнесу, повідомив у травні міський голова Олександр Сєнкевич “Інтерфаксу”. Майже немає виробництв, багато підприємств релокувалися. “Сьогодні місто виживає виключно за рахунок ПДФО військових”, — каже він.

Доходи області у 2022-му склали 1,9 млрд грн, з яких 46,6 % — це податок на доходи фізичних осіб, за даними ОВА. ПДФО в минулому році зріс майже у сім разів до 896,1 млн грн за рахунок виплат військовим. Другий за обсягом надходжень у обласний бюджет податок на прибуток підприємств впав майже на 40% до 64,6 млн грн.

Що заважає бізнесу повертатися в Миколаїв, крім дефіциту кадрів і заблокованих портів? Періодичні обстріли і відсутність перспектив, пояснює Деренюга. “Щоб інвестувати, треба хоча б у короткостроковій перспективі розуміти, що буде з цими вкладеннями”, — додає він.

Ольга ЧАЙКА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.