Постоянный адрес: http://ukrrudprom.com/digest/Bznes_pd_chas_vyni_yaku_pdtrimku_zaproponuvala_vlada__yak_vigiva.html?print

Бізнес під час війни: яку підтримку запропонувала влада і як виживає бізнес

Українська служба Бі-Бі-Сі, 16 березня 2022. Опубликовано 18:49 16 марта 2022 года
За прогнозом МВФ, через війну українська економіка цього року може скоротитися на 10%. І це у випадку, якщо війна не затягнеться.

 “Ті, в кого бізнес чи виробництво був прив'язаний до України, здебільшого наразі вважають, що навіть за умов, що війна завершиться скоро, Україна ще на довгий час буде відкинута далеко назад в економічному плані, і треба буде багато чого відбудовувати”, — розповідає київський підприємець, бізнес якого до війни був орієнтований як на українських споживачів, так і на закордон.

“Мої друзі чи колишні конкуренти, якщо так можна сказати, віддали всі запаси товару в тероборону, спробували перевезти виробництво ближче до Заходу України, але і там зараз обстріли”, — каже він.

До того ж навіть якби виробництво “довоєнної” продукції — у його випадку шкарпеток — і працювало б та навіть мало попит, за умов розтрощеної інфраструктури і великих проблем із доставкою воно майже втрачає сенс, пояснює підприємець.

Серед його знайомих є й такі, хто каже, що буде намагатися відновити бізнес до останнього, але таких меншість.

Є й ще одна категорія — це працівники креативних професій, IT, фахівці із соцмереж, які й до війни працювали на закордонні ринки. Вони переважно виїхали до початку війни і продовжують працювати.

“Багато хто з таких каже, що вже шукають постійну роботу за кордоном і навряд чи повернуться в Україну”, — каже київський підприємець.

То як український бізнес переживає війну, що думає про те, коли вона завершиться, і які плани має на “після війни”?

“Щоб усі працювали”

Можливо, настрої бізнесу дещо зміняться після того, як 15 березня Рада ухвалила закон, що передбачає “додаткові податкові стимули для підтримки бізнесу під час війни”.

Загалом це близько 40 податкових та інших змін, повідомив у Telegram заступник голови податкового комітету парламенту Ярослав Железняк.

Серед головних — “скасування оподаткування пального та запровадження пільгового режиму для підприємців (2% від обороту)”.

“Підприємства з обігом до 10 млрд грн зможуть перейти на сплату єдиного податку. Знімаємо всі інші обмеження по кількості робітників та видам діяльності, окрім підакцизних товарів та грального бізнесу. Замість ПДВ та податку на прибуток підприємці платитимуть лише 2% від обороту”, — заявив у відеозверненні прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Він також повідомив, що усі ухвалені податкові новації мають запрацювати вже цього тижня.

Серед інших змін для бізнесу у воєнний час: